Extern

Washingtonul mai face un pas către atacarea Venezuelei. Ce a spune Marco Rubio despre președintele Maduro

Departamentul de Stat al SUA va desemna luna aceasta gruparea Cartel de los Soles – despre care Washingtonul susţine că este condusă de preşedintele venezuelean Nicolás Maduro şi alţi oficiali de rang înalt – drept organizaţie teroristă străină (FTO), a anunţat duminică secretarul de stat Marco Rubio, notează CNN. 

„Nici Maduro, nici acoliţii săi nu reprezintă guvernul legitim al Venezuelei”, a transmis Departamentul de Stat. „Cartel de los Soles, împreună cu alte FTO desemnate, inclusiv Tren de Aragua şi cartelul Sinaloa, sunt responsabile pentru violenţe teroriste în emisfera noastră şi pentru traficul de droguri către Statele Unite şi Europa.”

Desemnarea, care intră în vigoare pe 24 noiembrie, vine în contextul în care SUA şi-au intensificat prezenţa militară în Caraibe, inclusiv prin trimiterea celui mai mare portavion din lume duminică. Tensiunile dintre preşedintele american Donald Trump şi Maduro au crescut, forţele americane vizând operaţiuni de trafic de droguri, inclusiv un al 21-lea atac asupra unei ambarcaţiuni suspectate de contrabandă în weekend.

Trump a sugerat că desemnarea cartelului ca organizaţie teroristă străină ar permite armatei americane să lovească activele şi infrastructura lui Maduro din Venezuela.

„Ne permite să facem asta, dar nu am spus că o vom face”, a declarat preşedintele. „Am putea avea unele discuţii cu Maduro şi vom vedea ce se va întâmpla. Ei ar vrea să vorbească”, a adăugat el, fără alte detalii.

Deşi vineri sugerase că a luat o decizie privind eventuale acţiuni militare în Venezuela, Trump a adoptat duminică o poziţie rezervată. El a afirmat şi că nu consideră necesară autorizarea Congresului pentru posibile operaţiuni în interiorul Venezuelei, deşi ar prefera să informeze parlamentarii „fără ca ei să aibă un cuvânt de spus”…https://adevarul.ro/stiri-externe/in-lume/washingtonul-mai-face-un-pas-cate-atacarea-2487481.html

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button