15.3 C
02-mai-2024

CSM FC Vaslui a câstigat Cupa României – faza judeteanã

CSM FC Vaslui – Rapid Brodoc      4-1 (3-1)

MAI BUNI… CSM FC Vaslui a câstigat finala judeteanã a Cupei României la fotbal, dupã ce s-a impus în fata echipei Rapid Brodoc, scor 4-1 (3-1), într-o partidã disputatã pe “Municipalul” din Vaslui, la lumina reflectoarelor. Croitoriu (2), Mocanu si Botezatu au marcat pentru “galben-verzi”, în timp ce Gorie a înscris singurul gol al Brodocului.

Primul trofeu pentru CSM FC Vaslui. Trupa lui Cristi Ungureanu a câstigat finala Cupei României – faza judeteanã dupã ce a trecut, fãrã prea mari emotii, de Rapid Brodoc, scor 4-1 (3-1). A fost un meci pe care “galben-verzii” l-au dominat destul de clar, cel putin în prima reprizã, unde Rapid a contat foarte putin în teren. Brodocul a insistat mai mult dupã pauzã, dar totul a fost în zadar, desi ocazii de gol au existat. Pentru CSM FC Vaslui au înscris Valentin Croitoriu (2), Vlãdut Mocanu si Bogdan Botezatu, iar Alin Gorie a marcat pentru Rapid Brodoc. În urma acestui succes, Vasluiul s-a calificat în primul tur al Cupei României, editia 2019-2020, unde va întâlni o echipã din Liga a 3-a. Septarul Vasluiului, Bogdan Botezatu a fost declarat jucãtorul finalei, în timp ce Ioan Ifrim, de la Inter Sport Vaslui, a primit titlul de golgheterul competitiei KO, cu 12 goluri marcate.