13.9 C
22-mai-2024

Debut cu dreptul pentru RC Bârlad în Divizia Nationalã

VICTORIE…Rugby Club Bârlad a avut parte de un debut cu dreptul în Divizia Nationalã de Seniori. Elevii profesorului Ioan Harnagea s-au impus, în prima etapã, în fata Bucovinei Suceava cu scorul de 40-17.

Bârlãdenii au început foarte bine jocul iar dupã primele 25 de minute s-au distantat la 20 de puncte. Sucevenii au mai echilibrat jocul pânã la pauzã, scor 26-10 dupã primele 40 de minute. În a doua parte, gazdele au prestat un joc mult mai sigur în apãrare, joc care a împiedicat-o pe Bucovina sã se apropie la mai mult de 5 metri de buturile bârlãdene, pierzând mai multe baloane care au fost frucificate, pe contraatac, de elevii profesorului Ioan Harnagea, scor final 40-17 pentru RC Bârlad. Dupã prima rundã, clasamentul e condus de CS Nãvodari (5p), care s-a impus în fata Aradului cu 52-22, urmatã de RC Bârlad (5p) si RC Stejarul Buzãu (4p).