15.3 C
02-mai-2024

Eliminati din Cupa României

HC Vaslui – Steaua Bucuresti 26-31 (12-18)

ADIO CUPÃ… HC Vaslui a pierdut partida din cadrul optimilor de finalã ale Cupei României, scor 26-31, în fata Stelei Bucuresti. La pauzã, echipa vasluianã a intrat la cabine cu un handicap de sase goluri, scor 12-18.

Meciul a început bine pentru gruparea antrenatã de Bogdan Pralea, care au condus cu 3-1 în minutul 7. A urmat o perioadã foarte bunã pentru jucãtorii din capitalã care au reusit sã rãstoarne avantajul în doar sase minute. Timp de aproape un sfert de orã s-a pãstrat un avantaj de 3-4 goluri pentru stelisti, care au fortat în finalul primei reprize si au intrat la cabine cu un ecart de sase goluri, scor 12-18. Începutul mreprizei secunde a fost mai bun pentru HC Vaslui, care s-au apropiat la trei goluri în minutul 35 (scor 16-19). Oaspetii au stiut însã cum sã gestioneze momentul si, prin reusitele lui Alin Rosu, s-au desprins din nou la o diferentã linistitoare, de cinci goluri, 17-22. Finalul reprizei secunde s-a jucat la trecerea timpului, cu HC Vaslui alergând dupã egalare, dar împiedicatã sã o obtinã nu atât de calitatea adversarului cât de neputinta propriilor jucãtori. Eliminatã din cupã si cu douã etape rãmase de jucat din prima parte a campionatului, gruparea vasluianã pare cã abia asteaptã vacanta, pentru a-si reîncãrca bateriile, dar si pentru a-si gãsi un antrenor care sã o ajute sã rãmânã în Liga Nationalã.