15.3 C
02-mai-2024

Handbalistii Juniori I au predat „lanterna rosie”

A SPART GHEATA… Echipa de handbal Juniori I de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui a câstigat, cu scorul de 33-29, meciul de pe teren propriu cu LPS Roman si a cedat ultima pozitie din clasament chiar adversarilor din ultima etapã.

Vineri, 13 octombrie, cu începere de la ora 15:30, Sala Sporturilor din Vaslui a gãzduit derby-ul codaselor din Campionatul National de Handbal Juniori I, dintre echipa localã, LPS Vaslui, si oaspetii de la LPS Roman. Meciul nu a fost deloc usor pentru elevii profesorului Virgil Bedicov, acestia fiind condusi la pauzã cu 12-14. Vasluienii si-au îmbunãtãtit jocul în repriza secundã si au reusit sã întoarcã scorul, impunându-se la finalul timpului regulamentar cu 33-29. Este prima victorie pe care echipa de Juniori I de la LPS Vaslui o bifeazã în competitia nationalã. Gratie punctelor câstigate în etapa a V-a, echipa vasluianã a urcat pe locul sapte în clasament, cedând ultima pozitia din clasament adversarilor dela LPS Roman.