15.3 C
02-mai-2024

O nouã înfrângere pentru HC Vaslui

HC Vaslui a pierdut asearã, scor 21-16 , în fata celor de la CSM Focsani, într-o partidã care a contat pentru etapa a XVIII-a din cadrul Ligii Nationale de handbal masculin.

Echipa vasluianã a început bine partida de la Focsani, reusind sã se distaneze la trei goluri dupã primele 15 minute (2-5). Gazdele au revenit în joc si chiar au reusit sã egaleze prin portarul Tevzadze Shota, în minutul 29. Cel care ne-a dus în avantaj la vestiare a fost Mihai Bujor. Pauza nu a fost deloc un sfetnic bun pentru ai nostri, care în primele opt minute ale reprizei secunde înscriu doar o datã, în timp ce focsãnenii marcheazã de cinci ori si duc scorul la 14-10. În jocul echipei vasluiene apar erorile, nervii si precipitãrile în atac, iar de asta profitã gazdele, care mãresc ecartul la cinci goluri în minutul 55, scor 21-16. Este si scorul cu care se terminã partida, pentru cã în ultimele cinci minute nicio echipã nu a mai înscris. În urma acestei înfrângeri HC Vaslui a rãmas pe penultimul loc în Liga Nationalã, cu 13 puncte câstigate în 18 meciuri, în timp ce Focsaniul s-a apropiat la un singur punct de ocupanta locului 9, CS Minaur Baia Mare.