13.7 C
27-apr.-2024

Victorie clarã pentru Atletico în derby-ul orasului (foto)

Atletico Vaslui – FC Vaslui 2-0 (0-0)

SPECTACOL…În etapa a XV-a a campionatului judetean de fotbal, seria Nord, Atletico Vaslui si FC Vaslui si-au dat întâlnire pe stadionul Municipal în ceea ce fanii l-au numit derby-ul orasului. Spectacol si pe teren,dar mai ales în tribune acolo unde aproximativ 200 de suporteri ai “galben-verzilor” au fãcut o atmosferã cum rar mai întâlnesti chiar si în Liga I. Partida s-a încheiat, asa cum multi au anticipat, cu victoria celor de la Atletico, scor 2-0, obtinutã însã în urma unor faze discutabile.

Împinsi de vremea frumoasã de afarã dar si de faptul cã meciul s-a jucat pe Municipal, aproximativ 700 de vasluieni au venit la stadion pentru a asista la derby-ul seriei Nord. Printre acestia s-a numãrat si fostul patron la Vasluiului, Adrian Porumboiu.meciul a început cu o coregrafie demnã de prima scenã fotbalisticã, pusã în aplicare de suporterii echipei FC Vaslui. În spatele unui banner pe care scria “Ne mândrim cu trecutul, dar suntem viitorul, si mai ales prezentul”, cei aproximativ 200 de suporteri au aprins mai multe fumigene si au aruncat cu role, ceea ce a reamintit celor prezenti de atmosfera Ligii I. Pe teren, prima ocazie a meciului a apartinut golgheterului seriei, Bogdan Bolboceanu, care nu si-a calibrat suficient de bine sutul pentru a deschide scorul. Cinci minute mai târziu, bara “galben-verzilor” este zguduitã de un trasor trimis de Jitaru de la aproximativ 25 de metri. Acelasi Bolboceanu trece din nou pe lângã deschiderea scorului în minutul36, dupã ce mingea trimisã de acesta l-a depãsit pe portarul Laurentiu, a lovit bara iar apoi iesit în aut de poartã. Dupã o primã reprizã dominatã de gazde, cele douã echipe au intrat la egalitate în vestiare, scor 0-0. Repriza a doua a început cum s-a terminat prima, sub controlul celor de la Atletico. La un corner executat de cãpitanul “alb-rosilor”, centralul partidei vede o busculare în careu la Târtârãu si acordã cu usurintã un penalty care aprinde spiritele în tribuna suporterilor vasluieni. De supãrare, unul dintre ei a sãrit gardul si a fugit spre arbitrul central reprosându-i decizia luatã. Dupã interventia firmei de pazã, jocul este reluat iar Gabi Crãciun reuseste sã transforme lovitura de la 11 m. Imediat dupã gol, în repertoriul galeriei oaspete îsi face loc un cântec care este primit cu amuzament de restul vasluienilor prezenti la meci. “Dã-le penalty domnul arbritru, ajutã Atletico sã câstige titlul.” În vizorul ultrasilor a intrat si proaspãtul sef al arbitrilor din judet, Rãzvan Beldiman, cunoscutã fiind relatia de prietenie a acestuia cu cãpitanul “alb-rosilor”, Gabi Crãciun. Pentru a nu mai avea emotii pe final de meci, Atletico apasã pe acceleratie, iar în minutul 60 reuseste desprinderea prin Bolboceanu, care, profitând de o neîntelegere în defensiva”galben-verzilor”, îndeplineste o simplã formalitate si urcã scorul la 2-0. Pânã la final, acelasi atacant mai bifeazã încã douã mari ocazii, fãrã urmãri însã pe tabela de marcaj. Fluierul de final consemneazã o victorie clarã pentru Atletico, mult mai clarã decât o aratã scorul, dar chestionabilã, cel putin din cauza fazei care a dus la deschiderea scorului. Una peste alta, ziua de duminicã a fost una câstigãtoare pentru fotbalul vasluian, care a oferit un joc cu mult peste nivelul Ligii, atât în iarbã cât si în tribune.