21.2 C
28-apr.-2024

“Bucãtarii” Papp si Adailton au preparat reteta casei: Pate Ardealul

ÎN GRAFIC… Pe un teren înghetat, FC Vaslui a deschis balul în prima partidã oficialã din 2011 pe propriul teren cu o victorie importantã obtinutã în fata Universitãtii Cluj. Golurile au fost marcate de Paul Papp si Martins Adailton, iar trupa finantatã de Adrian Porumboiu e în grafic. Si pentru locul doi care duce în Liga Campionilor, dar si pentru titlu.

Vasluiul începe în fortã în 2011 si viseazã la titlu. Trupa lui Hizo s-a impus cu 2-0 într-o partidã în care clujenii nu s-au miscat deloc rãu. Motivati pentru a rãmâne aproape de primele clasate, vasluienii s-au impus în urma golurilor marcate de Papp (41) si Adailton (79). Fãrã Wesley în teren, Vasluiul si-a creat prima ocazie în minutul 11, prin Cânu, însã mingea a fost respinsã în corner de Popa. Martins Adailton (23, 40), Papp (29) si Rivas (34) au fost si ei foarte aproape de a deschide scorul si au anuntat golul marcat de Paul Papp. Cu patru minute înainte de pauzã, fundasul reia în poartã cu capul dupã o centrare perfectã trimisã de Sânmãrtean. Dupã pauzã, oaspetii au iesit la joc si au încercat sã restabileascã egalitatea si au dominat prima parte a reprizei secunde. La numai sapte minute de la reluarea pãrtii secunde, centralul Augustus Constantin s-a accidentat, locul acestuia fiind luat de rezerva Emil Voicu. Prima ocazie importantã din cel de-al doilea mitan apartine clujenilor, Bazzi trimitând putin pe lângã poarta Vasluiului. Atunci când oaspetii începeau sã punã presiunea la poarta lui Kuciak, vine si golul doi. Brazilianul Martins Adailton (79), înscrie cu un sut superb din afara careului, dupã ce dribleazã doi adversari si aduce cea de a doua victorie consecutivã pentru “galben-verzi” în acest an. FC Vaslui a ajuns la 38 de puncte, cu douã mai putin fatã de Timisoara si la sapte puncte de Otelul, iar suporterii încep sã spere cã în acest an, Vasluiul poate scrie istorie si sã obtinã primul trofeu. Pentru “galben-verzi” urmeazã douã deplasãri importante, la Brasov si Bucuresti cu Steaua, deplasãri care pot decide cu adevãrat dacã Vasluiul poate trage la titlu.

“Hizo gestioneazã bine situatia”

Antrenorul “sepcilor rosii”, Ionut Badea s-a declarat la finalul partidei nemultumit de atitudinea unora dintre jucãtorii sãi, despre care spune cã nu s-au ridicat la nivelul asteptãrilor. Badea a apreciat jocul “galben-verzilor”, pe care îi vede drept candidati seriosi la titlul de campioni. “A fost un joc putin spectaculos, în care am primit douã goluri în urma unor greseli ce puteau fi evitate. Nu ne-am ridicat la nivelul asteptãrilor si vreau sã spun cã asteptam mai mult de la fotbalistii pe care îi antrenez. Vasluiul este o echipã cu jucãtori de o calitate individualã remarcabilã, cu un antrenor care gestioneazã foarte bine situatia. Cu sigurantã este o candidatã serioasã la titlu.” – Ionut Badea, antrenor “U” Cluj.

“A fost un meci bun”

Desi acuza delegarea lui Augustus Constantin pentru acest meci, Florian Walter nu a avut ce sã reproseze brigãzii de arbitri. Presedintele “studentilor” a spus cã a asistat la un meci bun, sinând cont de conditiile în care s-a jucat. “Primul gol a venit ca urmare a unei greseli a apãrãrii noastre, iar golul doi în urma unui contra-atac într-o perioadã în care noi încercam sã egalãm. Per total a fost un meci bun având în vedere temperatura la care s-a jucat.” – Florian Walter, presedinte “U” Cluj.

Nu mai vor luni

Fanii “galben-verzi” de la Peluza Nord Vaslui au protestat împotriva deciziei Ligii Profesioniste de Fotbal de a programa Vasluiul sã joace într-o zi de luni în primele trei etape din 2011. Suporterii vasluieni au afisat mai multe bannere prin care îsi aratã nemultumirea fatã de hotãrârea Ligii. “Luni de luni, ca la nebuni”, “Creste audienta, scade prezenta” si “Românii au talent, dar la stadion: ABSENT” au fost cele trei mesaje ale suporterilor. La finalul jocului de ieri si antrenorul Viorel Hizo a fost în asentimentul suporterilor si a declarat cã nu e normal ceea ce se întâmplã pentru cã echipa sa este pusã sã joace cu presiune, fiind programatã sã joace în ultimele meciuri ale etapei.