8 C
27-apr.-2024

“La Vaslui nu-mi fãcea nimeni echipa”

Sumi îl atacã pe Duckadam pe tema FC Vaslui

SUPÃRAT…Declaratiile lui Helmuth Duckadam potrivit cãrora si FC Vaslui s-a numãrat printre echipele la care schimbãrile din timpul meciului se fãceau la ordinul patronului au fost demontate ieri de fostul antrenor al “galben-verzilor”, Marius Sumudicã.

“Eram la un meci la Vaslui, pe care l-am pierdut. Era 1-0 la pauzã pentru noi si Adrian Porumboiu a intrat la noi în lojã, i-a spus lui Becali: ’Fii atent aici. Ori pierd acum rãu de tot, ori cîstig. Fii atent, fac trei schimbãri. Si în repriza a doua s-au fãcut schimbãrile si ne-au bãtut’. Nu mai spun cum, cã n-are importantã. Mi-a plãcut foarte mult apoi cã la final Marius Sumudicã a spus cã a fost foarte inspirat la schimbãri.” au fost declaratiile lui Duckadam care l-au scos din sãrite pe fostul antrenor al Vasluiului. Sumudicã a infirmat ieri cele spuse de legendarul portar, declarând cã în perioada cât a fost principal la echipã, nimeni nu s-a bãgat peste el la echipã. “Pãi eu acceptam vreodatã sã-mi facã cineva echipa? Putea sã-mi dea si milioane de euro pe lunã. Deci domnul Porumboiu, cât am fost la Vaslui, n-a venit niciodatã sã-mi spunã pe cine sã bag în teren. Am martori la acel meci cu Steaua, când zice domnul Duckadam. Si ar trebui sã ai anumite informatii când vii si lezezi imaginea unui om. Eu nu pot sã fac lucruri de genul asta. Martori îmi sunt Edi Iordãnescu si Daniel Stanciu, care erau cu mine pe bancã. Puteti sã-i ziceti lui Sumudicã oricum, cã e nebun, cã e descreierat, cum vor sã ma facã ei, dar niciodatã în viata mea nu o sã mã prostituez ca antrenor. Sã vina cineva sã mã dau la o parte la un meci sau sã-mi facã cineva schimbãrile” a fost rãspunsul pe care Sumudicã i l-a dat lui Duckadam. Meciul la care face referire actualul presedinte al Stelei s-a jucat la 27 august 2012 si a fost cîstigat de FC Vaslui cu 3-1. Steaua a condus cu 1-0, în minutul 51, prin golul lui Chipciu. “Galben-verzii” au revenit apoi în joc si au marcat de trei ori prin Celeban, Sânmãrtean si Marius Niculae. Gazdele au fãcut trei schimbãri, douã la pauzã si una pe final de joc. Sburlea i-a luat locul lui Caue, Nicusor Stanciu l-a schimbat pe Varga iar Davide Dias a intrat în locul lui Antal.