12.5 C
27-mai-2024

18 elevi bârlădeni au participat la “Cupa 1 Decembrie” la șah, ediția a doua! (FOTO)

ȘAH PENTRU COPII… Clubul de șah “Gheorghe Neștianu”, reprezentat prin Ioan Mocanu ce își desfășoară activitatea la Cercul Militar Bârlad, reprezentat de plutonier major Florin Țăranu, au organizat o competiție sportivă de șah pentru copii, „Cupa 1 Decembrie “. Concursul s-a desfășurat la Cercul Militar, în perioada 05-07 decembrie. Pentru a cîștiga cupa pusă în joc, s-au prezentat 18 copii din clasele I-VIII, băieți și fete, de la mai multe Școli Gimnaziale din Bârlad. Concursul a fost arbitrat de Ioan Mocanu, care a asigurat respectarea legilor șahului impuse de Federația Internațională de Șah și Federația Româna de Șah. Desfășurarea concursului a fost stabilită în „Sistem Elvețian” cu șapte runde, timpul de gândire fiind de douăzeci de minute/jucător.

“Festivitatea de premiere a fost pe 7 decembrie, imediat după terminarea concursului. Mulțumim Direcției Județene de Sport și Tineret Vaslui, pentru cele două cupe și sase medalii oferite pentru concurs. Mulțumim de asemeni și Cercului Militar Bârlad pentru organizarea acestui concurs”, a precizat arbitrul și sponsorul concursului, Ioan Mocanu. În caz de egalitate de puncte s-a aplicat coeficientul Bucholtz Mediu, care a decis ocupantul locului III la băieți.