Un furnizor de pe piața de energie și-a anunțat prețul de 7 lei/kwh după expirarea plafonului din momentul de față, care este, în funcție de consum, între 68 de bani și un 1,3 lei. Prețul gigantic ar urma să intre în vigoare de la anul, când va expira plafonul actual.
Unul dintre furnizori și-a anunțat deja prețul de după expirarea plafonării. Firma are o ofertă de 7 lei/kwh. Asta înseamnă o factură de zece ori mai mare decât în momentul de față. Mihai Nicuț: „Sunt furnizori care spun doar că prețul se va modifica, dar nu spun și cum, sunt alți furnizori care spun că prețurile se vor modifica în funcție de cotația pieței spot din luna precedentă, piața pentru ziua următoare, este singura piață care mai funcționează în România, cea în care se vinde curent de pe azi pe mâine.”
Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/economie/energie/7-lei-kwh-dupa-expirarea-plafonului-din-momentul-de-fata-un-furnizor-de-energie-creste-pretul-de-zece-ori-2679963