spot_img
spot_img
15.8 C
Vaslui
24-mai-2025

VIDEO | Sex în public, murdărie și ignoranță, lângă centrul de vaccinare din Huși!

- Advertisement -
REVOLTĂTOR… Un bărbat și o femeie, ambii fără căpătâi, și-au „amenajat” un dormitor chiar lângă peretele centrului.

JALNIC… Scene ireale s-au petrecut câteva zile la rând chiar lângă centrul de vaccinare din Huși, deschis în incinta sălii de sport municipale! Un bărbat și o femeie, ambii fără căpătâi, și-au „amenajat” un dormitor chiar lângă peretele centrului, unde, în ciuda frigului, cei doi se mutaseră cu puținele catrafuse pe care le au. Oamenii din blocurile din zonă, mai cu seamă cei de la etajele superioare, au fost consternați de imaginea cu cei doi indivizi instalați acolo, pe niște rufe murdare, unde dormeau, își făceau nevoile, dar și… activitățile de cuplu. „Am strigat eu la ei să plece, că îi dau pe mâna Poliției. Și mi-au spus că nu au unde să se ducă, pentru că polițiștii i-au alungat din altă parte, unde tot așa, pe jos dormeau. Ne-a fost rușine de copii, că se uită pe geam și văd asemenea mizerii. Să vină Asistența Socială să îi ia”, au spus, supărați, oamenii din zonă. Dar până să ajungă Asistența Socială sau alte autorități competente la cei doi indivizi, a ajuns mai repede… Marinică Lila, bărbatul care adesea se amestecă în diferite cazuri sociale. Marinică i-a luat pe cei doi de pe domeniul public, în ovațiile câtorva cetățeni, care l-au felicit pentru gest. „Eu i-am dus în casa mea părintească, arsă într-un incendiu, dar unde ei se pot adăposti mai bine decât în văzul lumii. Mi-a fost milă de ei. Lumea a ieșit la balcoane și mi-a spus bravo, Marine, că îi iei de aici”, susține bărbatul.

Doi concubini care de mai mult timp umblă fără rost prin Huși și-au găsit, în sfârșit, un loc inedit pentru a-și improviza un „domiciliu”. Elena și Viorel și-au așternut cele câteva rufe pe care le tot cară cu ei chiar lângă peretele centrului de vaccinare din incinta sălii de sport a orașului. Deși este o zonă destul de circulată a târgului, mai ales că acolo vin zi de zi zeci de persoane interesate de imunizare, iar în jur sunt blocuri, situația s-a menținut așa o vreme. Nimeni nu i-a deranjat pe cei doi amorezi fără căpătâi, măcar să îi ia să îi ducă într-un centru pentru persoane fără adăpost, întrucât nu au un acoperiș deasupra capului. Mai multe persoane care locuiesc la etajele superioare ale imobilelor din proximitatea sălii de sport s-au sesizat. „Domnule, dar nu se poate așa ceva! Suntem un oraș civilizat sau suntem circ? Să ies pe balcon și să văd doi cum se culcă în plină stradă, își fac nevoile acolo, vorbesc tare, își vântură rufele mizerabile, e posibil așa ceva? Și totul lângă un centru de vaccinare, unde igiena trebuie să fie asigurată la cote maxime? Au spus vecinii noștri că sună să vină să îi ia cineva, de la Asistența Socială, de la Primărie, de la Poliție, jandarmi. Sunt chestiuni care deranjează. Copiii noștri când ies la joacă, când se duc la școală, trebuie să treacă pe lângă așa ceva. Le e frică. Dar chiar fiecare se poate așeza pe domeniul public cum vrea, când vrea? Pe o parte ne-a fost și milă de ei, că e inuman să dormi în stradă la – 5 sau – 10 grade Celsius, dar pe de altă parte, avem și noi dreptul la civilizație”, s-au revoltat oamenii din zonă.

Până să vină autoritățile competente, Marinică a „curățat” domeniul public

Până să ajungă însă autoritățile care ar avea datoria să culeagă de pe stradă astfel de persoane, la caz a ajuns același… Marinică Lila. Bărbatul este cunoscut ca unul care face un fel de voluntariat mai puțin înțeles de unii, implicându-se în diferite cazuri sociale, pe care încearcă să le rezolve așa cum crede. Deși nu are nicio pregătire în domeniu (ba, spune sincer, a absolvit doar două clase), Marinică face asistență socială la Huși. „Eu pe cei doi i-am văzut pe la containere și i-am căutat. I-am găsit acolo, la sala de sport, la centrul de vaccinare, dormind pe jos. Mi-a fost milă de ei. Le-am spus dacă nu vor să meargă să stea în casa mea care a fost arsă, dar tot e mai bine decât în stradă. Le-am dat o mâncare caldă. Mi-au spus că îi dor rinichii de la frig. Domnul Eugen Dobre, un om cu inimă mare, a zis că le cumpără și lor o rulotă, cum i-a cumpărat și lui Găbărel, cel care a dormit 13 ani în bordei. Când i-am luat de lângă sala de sport pe cei doi, mai multe persoane au ieșit la balcoane și au zis bravo, Marine, că te implici să îi ajuți și îi iei de aici”, a spus bărbatul. Într-adevăr, cei doi au fost duși în imobilul avariat de un incendiu, în care a fost casa părintească a lui Marinică, însă între pereții arși mai sunt cazați alți doi boschetari, care, de asemenea, nu au acoperiș deasupra capului. „Le-am zis să nu se certe, că iar ajung pe stradă. Eu nu sunt asistent social, nu am treabă cu primăria, doar că mi-e milă de ei, când îi văd ai nimănui”, susține Marinică.

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.