Local

Echipa Groazei de la Pompieri a dat o amendã uriasã Primãriei Husi pentru organizarea bâlciului. I-au „puricat” si pe vânãtori, la Paiu

ISU CU DROBUL DE SARE… Cât pe ce sã fie un succes financiar pentru Primãrie bâlciul de la Husi, editia 2025, dacã nu îsi bãga coada ISU Vaslui. Cel putin aceasta pare sã fie concluzia, dupã ce conducerea Primãriei Husi a explicat în Consiliul Local faptul cã, în ciuda unei organizãri care s-a dovedit, totusi, fãrã incidente, dar si a unui document semnat de reprezentantii pompierilor de la Husi, o echipã de control de la Vaslui a venit si a aplicat o amendã de nu mai putin de 50.000 de lei. Motivul ar fi fost acela cã husenii nu ar fi solicitat pentru bâlci si un alt aviz, mai nou introdus în lege. Partea cât de cât bunã este cã existã un termen în care se poate achita numai 10.000 de lei din amendã. În total, de la bâlciul din acest an, Primãria Husi, prin Centrul Public de Desfacere, a încasat de la comercianti suma de 58.000 de lei, iar cheltuielile cu amenajãrile din au fost de 12.000 lei. ISU Vaslui, însã, a mai „decimat” încasarea cu amenda datã si, una peste alta, bâlciul de la Husi în 2025 a avut un profit curat de 36.000 de lei. Nu e rãu, pentru cã s-a tinut o traditie localã, vremea a fost bunã, iar amatorii de chilipiruri si-au cumpãrat ce au vrut ei din oferta strident coloratã. De remarcat si faptul cã aceeasi echipã de la ISU Vaslui s-a dus în weekendul trecut si la Balul Vânãtorilor din pãdurea Paiu si era cât pe ce sã le strice petrecerea, reclamând, de pildã, cã buteliile nu sunt amplasate „regulamentar” si alte asemenea critici. Rãmâne de vãzut ce sanctiune au primit si vânãtorii care, totusi, s-au încãpãtânat sã îsi tinã sãrbãtoarea traditionalã care s-a dovedit a fi o reusitã fãrã niciun fel de incident si în acest an.

Este greu de spus dacã echipa care se ocupã cu autorizatiile si cu controlul de la ISU Vaslui este doar legistã pânã la ultima buchie a normelor în vigoare sau face un exces de zel mai greu de înteles de cãtre primari si alti responsabili de institutii publice. În loc sã fie urmãritã îndreptarea „pãcãtosului”, în caz cã acesta este gãsit cu vreo neconformitate, pare cã se urmãreste cu precãdere aplicarea de sanctiuni si interdictii din orice, reclamã cei mai multi administratori de comunitãti locale. Vizibil supãrat pe desele „confruntãri” pe care le are cu echipa ISU responsabilã cu autorizarea si controlul, primarul Ioan Ciupilan a spus, cu nãduf, în cea mai recentã sedintã de CL: „Nici nu stiu ce sã mai zic. Cu un an înainte au venit, au mãsurat, chiar ne-au felicitat pentru cum am amplasat bâlciul ca sã intre douã masini de pompieri, acum nu mai e bine”. A se evidentia faptul cã referirea la ISU Vaslui nu vizeazã pompierii si echiajele SMURD, cei care aleargã zi si noapte, ca sã salveze vieti omenesti, ci pe cei din birouri, care dau avize si vine în controale. Consiliera Cãtãlina Popa a pornit discutia despre bâlci si despre sanctiunea aplicatã de ISU. „Proces-verbal de sanctionare cu activitatea desfãsuratã la bâlciul ãsta care s-a organizat. Adicã, vãd cã s-au consemnat de cãtre ISU mai multe abateri, dincolo de faptul cã s-a stabilit o amendã de 50.000 lei, cu plata pânã pe data de 28, a sumei de 10.000 lei. Constat cã veniturile încasate de cãtre Centrul Public de Desfacere din activitatea cu bâlciul a fost de vreo 58.000 lei. Cheltuielile pentru realizarea bransamentelor electrice de 12.000 lei. Dacã ar fi sã fi dat si amenda de 50.000 lei, iesim în pierdere. Dar deocamdatã este 10.000 lei, dacã va fi achitatã pânã la termenul prevãzut”, a remarcat Cãtãlina Popa.

„Noi am încheiat un proces-verbal pe 11 septembrie cu domnul locotenent-colonel Apetrei de la ISU Husi, privitor la cãile de acces, ca la douã zile sã vinã de la Vaslui si sã spunã cã nu e bun”

Rãspunsul a venit de la viceprimarul Ioan Valeriu Ciupilan care a arãtat consilierilor un document semnat de seful pompierilor de la Husi tocmai cu solutiile necesare în caz de vreo situatie de urgentã. Desi actul a fost arãtat si colegilor veniti în control de la Vaslui, se pare cã acestia nu l-au considerat „bun”. „Doamna Popa, noi am încheiat un proces-verbal pe 11 septembrie, vi-l dau acum, cu domnul locotenent-colonel Apetrei de la ISU de aici, cu cãile de acces. S-au dus bãietii în teren cu ei, au stabilit, au fãcut si acest proces-verbal. Ca la douã zile sau nu mai stiu exact, pe 11, pe 13 sau nu mai stiu când au venit de la Vaslui si au zis cã nu e bun ce am fãcut noi. Cã noi trebuia sã facem cu o firmã autorizatã, sã încheiem un contract, sã ne facã firma aia un plan de evacuare. Dom’le, dar, zic, totusi, domnul Apetrei îi de la dumneavoastrã de la ISU, nu e de la mine de la Primãrie”, a explicat viceprimarul Ioan Valeriu Ciupilan.

Primarul Ciupilan: „Acum ne-au amendat desi anul trecut ne-au felicitat”

ARGUMENT… Primarul Ioan Ciupilan a tinut sã intervinã. „Noi desfãsurãm bâlciul acesta cred cã de zeci de ani, nici nu stiu cât, oricum multi ani, în tot cazul. Totdeauna când a venit ISU – nu doar acum, ci si la alte evenimente, ne-au solicitat planul de evacuare, care era fãcut pe trei cãi de acces si a patra în regim de urgentã. Doamna nouã care a venit, cã nici nu mai stiu cum o mai cheamã, a solicitat avizul lor. Lucru care, eu, personal, nici nu stiam cã trebuie sã ceri acest aviz, atâta timp cât, anul trecut, în prezenta doamnei Ursachi, care a fost acolo personal, i-am mãsurat cãile de acces cu lãtime, posibilitãtile de evacuare, tot. Acum, pe motivul cã nu avem acest aviz, ne-a amendat. Am dat la juristi sã vadã ce e de fãcut, am cerut si notã explicativã de la cei care stiau sau nu de acest aviz si o sã vedem ce va fi”, a sustinut primarul Ciupilan.

Radu Bobârnat: „Dacã acesta este motivul pentru care s-a aplicat amenda, faceti contestatie în instantã”

ÎNCURAJARE DE LA OPOZITIE… Avocatul Radu Bobârnat, desi este un opozant asumat al primarului Ioan Ciupilan, a pãrut cã înclinã sã dea dreptate executivului, mai ales cã a vãzut, la fel ca si ceilalti consilieri, documentul semnat de seful pompierilor de la Husi. „Dacã acesta este motivul pentru care s-a aplicat amenda, faceti contestatie în instantã si cereti mãcar înlocuirea cu un avertisment dacã ati avut, totusi, acest document la momentul controlului. Sã fie achitatã suma de 10.000 lei si sã se formuleze plângere împotriva procesului-verbal”, a fost de pãrere avocatul Radu Bobârnat. Primarul Ioan Ciupilan a subscris, sustinând cã s-a gândit si el la aceastã solutie.

1 comentariu

  1. Daca aceasta cucoana pensionara și salariata și ar face treabă ar trebui să facă legea prr toți daca tot se numește zbiru sulii,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button