9.6 C

A început play-off-ul în Liga 5

Fotbalul mic

START… La câteva zile dupã câstigarea fazei judetene a Cupei României, culoarul Ligii 5, CSM Vaslui a debutat în play-off-ul Ligii 5. Echipa pregãtitã de Ionut Chiochiu a trecut cu 3-1 de Sporting Banca, formatie antrenatã de fostul jucãtor al echipei FC Vaslui, Adrian Gheorghiu.

Campioana editiei trecute a Ligii 4 s-a impus prin golurile marcate de Andrian Manolachi, Robert Rusu si Ionut Jitaru, în timp ce golul oaspetilor a fost reusit de Dima. Oaspetii s-au tinut tare în prima reprizã, însã au cãzut în partea secundã. În timpul partidei, nemultumiti de unele decizii ale arbitrului, reprezentantii clubului din Banca s-au certat cu toatã lumea, cu jucãtorii adversi, cu spectatorii, dar si cu agentii Politiei Locale. Cea mai clarã victorie din prima etapã a play-off-ului a fost obtinutã de Viitorul Rebricea, 6-1 cu Viitorul Perieni. Într-un alt joc, disputat la Puscasi, ASC Ivacec Vaslui a fost învinsã de Gloria Mânjesti, scor 1-2. Golul victoriei a fost reusit de Marius Pungã, în repriza secundã. În clasament, CSM Vaslui se aflã pe primul loc, cu 33 de puncte, urmatã de Sporting Banca, 25 de puncte, Viitorul Rebricea, 24 de puncte si Gloria Mânjesti, 24 de puncte. În etapa urmãtoare, Sporting Banca înfruntã Viitorul Perieni, Gloria Mânjesti joacã cu Viitorul Rebricea, iar CSM Vaslui primeste vizita celor de la Ivacec Vaslui.

Rezultatele primei etape din play-off:

CSM Vaslui – Sporting Banca      3-1 (1-1)

Ivacec Vaslui – Gloria Mânjesti   1-2 (1-1)

Viitorul Rebricea – Viitorul Perieni       6-1 (2-0)

Clasament:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        CSM Vaslui   11      11      0        0        3-1               33

2        Sporting Banca      11      8        1        2        1-3               25

3        Viitorul Rebricea    11      8        0        3        6-1               24

4        Gloria Mânjesti      11      8        0        3        2-1               24

5        Ivacec Vaslui         11      7        1        3        1-2               22

6        Viitorul Perieni      11      5        2        4        1-6               17