13.9 C

A sosit victoria mult așteptată!

CSM Bacău – CSM Vaslui     27-29 (13-12

AȘA DA!… După înfrângerea cu HC Buzău, din ultima etapă a turneului 2 de la Sfântu Gheorghe, CSM Vaslui a redevenit echipa care a impresionat în multe meciuri din sezonul precedent. După o prima repriză echilibrată, echipa antrenată de Alin Bondar nu le-a lăsat nicio șansă băcăuanilor în partea secundă. CSM-ul a câștigat cu 29-27 (12-13) și a obținut cea de-a treia victorie din această stagiune.

Meciul a început echilibrat, așa cum se aștepta toată lumea, iar cele două formații au mers “cap la cap” în prima repriză. Băcăuanii cu condus cu 6-4 (minutul 12), dar Vasluiul a revenit și a întors rezultatul, 8-7 (minutul 17). Finalul primei reprize a aparținut băcăuanilor, care au marcat trei goluri consecutive în ultimele două minute de joc. De la 10-12, Bacăul a intrat la vestiare în avantaj, 13-12. Trebuie menționat și faptul că echipa vasluiană a evoluat 8 minute în inferioritate numerică în prima repriză, ca urmare a patru eliminări de două minute! {i în startul reprizei secunde s-a mers umăr la umăr, 16-15 (min. 39) pentru băcăuani, 18-18 (min. 45) sau 21-20 pentru Vaslui, în minutul 48. Handbaliștii vasluieni au fost mult mai lucizi în finalul partidei și nu le-au dat nicio șansă adversarilor. Cu o linie de 9 metri foarte puternică, dar și cu o apărare aproape perfectă, Vasluiul a obținut o nouă victorie în Liga Zimbrilor, scor 29-27. ~n urma acestui rezultat, vasluienii acumulează 10 puncte și urcă pe locul 9 în clasament. Pentru CSM Vaslui au marcat: Acatrinei (7), Popa (6), Karamyshev (4), Carali (4), Cîrchea (3), Kasatkin (2), Petrea (2) și Vancea (1).