9.6 C

Andreea Pãuc, „fata de bronz” a Vasluiului

Lupte

MEDALIATÃ… Performantã remarcabilã pentru Andreea Elena Pãuc (26 de ani) la Campionatul National de lupte de la Resita. Sportiva legitimatã la C.S „Viitorul” Vaslui a cucerit medalia de bronz la lupte feminine, seniori, categoria 65 de kg. Vasluianca a fost opritã în semifinale de Kriszta Tunde Incze, sportivã care a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Andreea a reusit aceastã performantã atât de greu de atins gratie ambitiei si muncii depuse sub atenta îndrumare a antrenorilor Neculai Beligan si Vasile Frãtilã, de la Clubul Sportiv „Viitorul” Vaslui. Ea a fost descoperitã de antrenorul Marian Sluser, la centrul satelit de la Feresti, localitatea natalã, iar de la 14 ani a fost adusã la Vaslui. Dupã o pauzã de doi ani, cauzatã de pandemia de Covid-19, Andreea a revenit în competitiile nationale de lupte, reusind sã obtinã medalia de bronz la editia 2021 a Campionatului National de lupte, seniori, de la Resita. „Din cauza pandemiei de coronavirus, federatia a fost nevoitã sã amâne multe competitii. În toatã aceastã perioadã am fãcut antrenamente, am muncit mult, si iatã cã, dupã o pauzã de aproape de doi, am reusit sã obtin o nouã medalie. Este o mare bucurie. Mi-am dorit sã aduc un rezultat cât mai bun acasã si am reusit sã urc pe podium. Mi-as fi dorit sã fie o medalie mai strãlucitoare, dar în semifinale am fost învinsã de Kriszta Tunde, cea care a reprezentat România la Jocurile Olimpice din acest an.”, ne-a declarat Andreea Pãuc. O altã sportivã legitimatã la „Viitorul” Vaslui, Simona Cavalciuc, s-a clasat pe locul 4 la categoria 72 de kg – juniori, iar la masculin, Constantin Rosu, categoria 80 kg, a încheiat pe locul 5.