20.6 C

ANTRENAMENT CU PUBLIC (foto)

HC Vaslui – HC Alexandria 31-14 (15-7)

SPECTACOL… Meci de antrenament pentru HC Vaslui, în etapa a XX-a a Diviziei A la handbal masculin. Vasluienii au obtinut una dintre cele mai categorice victorii din acest sezon, 31-14 (15-7) împotriva penultimei clasate, HC Teleorman Alexandria.

Scãpatã de grijile calificãrii la baraj, HC Vaslui e în plin proces de reglare a mecanismelor pentru meciurile din barajul de promovare în Liga Nationalã. Vasluiul a întâlnit în etapa a XX-a a Diviziei A pe HC Teleorman Alexandria, o echipã modestã împotriva cãreia Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au folosit si jucãtorii care au jucat mai putin în acest retur. În lipsa lui Caciuc si Arbone, în teren si-au fãcut aparitia Barac, Tucaliuc sau Câmpanu, jucãtori care s-au descurcat destul de bine în partida de ieri. Neasteptat, meciul a început destul de echilibrat, desprinderea fãcându-se abia în minutul 9, când vasluienii s-au distantat pentru prima datã la o diferentã de douã goluri, (3-1). De aici, jocul a curs într-o singurã directie, spre poarta oaspetilor, iar la pauzã Soare si compania au intrat cu un rezultat linistitor, 15-7. Dacã în prima reprizã jocul Vasluiului nu a fost strãlucitor, în partea secundã echipa a evoluat mai bine, în special în prima parte, când defensiva a fost la turatie maximã, reusind performanta de a nu primi decât un singur gol în primele nouã minute ale pãrtii secunde. În cele din urmã, HC Vaslui s-a impus la o diferentã de 17 goluri, 31-14, în urma unui joc în care antrenorii Vasluiului au rulat tot lotul avut la dispozitie. Dupã runda cu numãrul 20, HC Vaslui a adunat 34 de puncte, la egalitate cu liderul CSM Bacãu, formatie care are un meci mai putin disputat.

Gugles: “E o victorie meritatã”

La finalul partidei, antrenorul Vasluiului, Liviu Gugles s-a declarat multumit de ce a realizat echipa în meciul cu HC Teleorman Alexandria. “Cred cã este o victorie meritatã, suntem pe drumul cel bun si sper sã o tinem tot asa. Primul lucru care conteazã este sã fim sãnãtosi pentru cã dacã suntem sãnãtosi vom obtine si rezultate. Trebuie sã fim pregãtiti pentru baraj, care ne dã undã verde spre Liga Nationalã”, a declarat Liviu Gugles. Tehnicianul Vasluiului a vorbit si despre urmãtorul adversar din campionat, CSM Focsani. Acesta considerã cã va fi un meci greu, la fel ca ultimele partide directe împotriva focsãnenilor. “În urmãtorul meci vom întâlni pe Focsani. Mereu au fost meciuri disputate atât la ei câ si la noi. Acum datele problemei se schimbã pentru cã am fãcut unitate de grup. Sãptãmâna aceasta vom analiza meciul si vom pune la punct toate neregulile”, a adãugat antrenorul Vasluiului.

Plesca: “Le multumim suporterilor”

Chiar dacã a evoluat mai putin în partida cu HC Alexandria, portarul Alin Plesca a avut o evolutie bunã. Dupã joc, Plesca a tinut sã le multumeascã suporterilor pentru cã vin alãturi de echipã. “Suntem trei portari apropiati ca valoare, de aceea rãmâne la latitudinea antrenorului cine apãrã. Le multumim suporterilor cã sunt alãturi de noi si asteptãm în continuare la meciurile noastre, într-un numãr cât mai mare”, a spus Alin Plesca.