8.4 C
27-apr.-2024

ANTRENAMENT PENTRU DERBY-UL CU BACÃU

Universitatea Târgoviste – HC Vaslui 21-36 (9-23)

FÃRÃ EMOTII… HC Vaslui a câstigat la scor, 36-21, meciul cu Universitatea Târgoviste, “lanterna” Seriei A a Diviziei A la handbal masculin. Înaintea derby-ului de duminicã cu CSM Bacãu, Vasluiul se aflã pe locul doi cu 24 de puncte.

Dupã succesul de pe teren propriu cu LPS Piatra-Neamt, Vasluiul nu avea altã variantã decât victoria în meciul din etapa a doua a returului, având în vedere cã trupa lui Gugles o întâlnea pe ultima clasatã, Universitatea Târgoviste. Antrenorul echipei, Liviu Gugles a ales sã trimitã în prima reprizã echipa de bazã: Plesca – Musteatã, Petraru, Soare, Caciuc, Ragea, Arbone, iar rezultatele s-au vãzut pe tabelã. Vasluienii au controlat prima reprizã cu autoritate si pe nimeni nu a mirat faptul cã la pauzã aveau un avantaj de 14 goluri! În partea secundã, Mocanu, Stan, Bãhnãreanu, Moldovanu, Câmpanu, Barac si Anton au intrat în teren, iar gazdele au echilibrat jocul. Vasluienii nu au mai avut aceeasi eficacitate ca în prima parte irosind cu seninãtate multe situatii e de a înscrie. În cele din urmã, Soare si compania au obtinut o victorie categoricã în fata unei echipe modeste, care nu a adunat nici un punct în 13 jocuri. Cele mai multe goluri pentru HC Vaslui le-au marcat: Soare si Musteatã (câte sase goluri), Arbone (cinci reusite) si Bãhnãreanu, Ragea si Petraru, câte patru goluri. În etapa viitoare, a treia a returului, HC Vaslui, joacã, duminicã, pe teren propriu, cu CSM Bacãu, liderul seriei.