10 C
26-apr.-2024

Apărarea a făcut diferența

Potaissa Turda – CSM Vaslui 34-29 (18-14)

ÎNFRÂNGERE… CSM Vaslui a pierdut meciul cu Potaissa Turda, scor 29-34, din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Trupa lui Alin Bondar a jucat curajos și a ținut aproape timp de 36 de minute, dar apărarea nu a funcționat prea bine și turdenii s-au impus la o diferență de cinci goluri.

Prima repriză a fost dominată de Potaissa, care a avut nevoie de doar nouă minute să se distanțeze pe tabelă la patru lungimi: 8-4! Turdenii au continuat să se desprindă, 12-7 în minutul 16, iar până la finalul primelor 30 de minute ecartul a fost de patru goluri, 18-14. În repriza secundă, situația s-a schimbat. Handbaliștii vasluieni au revenit destul de repede și s-au apropiat la un gol în minutul 36, scor 19-20. Replica turdenilor a venit imediat și în doar șapte minute s-au distanțat din nou la patru goluri, 24-20 în minutul 43. Finalul a fost gestionat foarte bine de jucătorii Turdei, care au reușit să țină Vasluiul la 4-5 goluri diferență. S-a terminat 34-29, iar CSM Vaslui a suferit cea de-a cincea înfrângere din această stagiune. Următorul meci al Vasluiului, cel cu CSM Focșani, va fi câștigat la masa verde, scor 10-0, după ce la gruparea din Focșani au fost depistați pozitiv mai mult de trei jucători. Duminică, 11 octombrie, CSM Vaslui va întâlni HC Buzău, de la ora 16.00, în ultima etapă a turneului de la Sfântu Gheorghe.