12.1 C

Aproape de salvare

Liga 4

VICTORIE… CSO Negresti, marea câstigãtoare a etapei cu numãrul 20 din Liga 4 Vaslui. Pe lângã victoria obtinutã pe terenul unei contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradãrii, 3-1 cu Juniorul Bârlad, negrestenii au beneficiat din plin si de jocul rezultatelor.

Adversarele din lupta pentru evitarea retrogradãrii, FC Cretesti, Victoria Muntenii de Jos Viitorul Vãleni au pierdut în etapa de la finalul sãptãmânii trecute, iar negrestenii s-au apropiat la doar douã puncte de salvarea directã. În ultimele douã runde din “judeteanã”, CSO Negresti va juca cu Flacãra Muntenii de Sus, pe teren propriu, si cu FC Cretesti, în deplasare, într-un meci de totul sau nimic pentru ambele formatii. FC Cretesti si Victoria Muntenii de Jos au rezistat doar o reprizã în duelurile cu Muntenii de Sus respectiv Vulturesti, oaspetii punctând câte cinci goluri în cea de-a doua reprizã. Campioana Rapid Brodoc a tratat cu superficialitate meciul cu pustii de la Comstar Vaslui (3-3), iar bãietii lui Cãtãlin Grigore au fost foarte aproape de a le administra “alb-visiniilor” cea de-a doua înfrângere stagionalã. Viitorul Vãleni are terenul suspendat cinci etape dupã incidentele de la meciul cu Vulturesti si va juca meciurile de pe teren propriu la Muntenii de Jos, fãrã spectatori. În meciul cu Vitis, Vãleniul a fost învinsã, fãrã drept de apel, scor 0-5. Într-un alt joc, Viitorul Vetrisoaia a trecut de Gârceni (5-2) si continuã sã spere cã va încheia sezonul pe locul doi.