13.8 C
03-mai-2024

„Arbitrii sunt fãcuti la apelul de searã”

Supãrare în tabãra Tutovei dupã înfrângerea de la Vaslui

AU REFUZAT SÃ MAI JOACE…Nemultumirile cluburilor din campionatul judetean la adresa „fluierasilor” cresc de la etapã la etapã. Ultima echipã exasperatã de deciziile arbitrilor este FDR Tutova, formatie care nu a mai dus pânã la capãt meciul de sâmbãtã cu LPS Vaslui. Desi mai erau doar 3 minute pânã la fluierul de final al partidei, bãietii lui Oancea s-au retras de pe teren, dupã ce în faza premergãtoare golului de 5-2, un jucãtor al Vasluiului s-a folosit de mânã pentru a controla mingea.

Antrenorul jucãtor al Tutovei, Ionitã Oancea ne-a declarat cã nu doar aceastã gresealã a contribuit la decizia de a-si scoate echipa de pe teren. „Dacã aveam parte de un arbitraj corect, LPS-ul nu ne bãtea niciodatã. E o echipã slãbutã. Am condus cu 1-0, cu 2-1, dar dupã ce ne-au egalat la 2, mi-am avertizat bãietii cã ne vor mazili. Ceea ce s-a si întâmplat. De mult n-am mai vãzut un arbitraj atât de pãrtinitor. Totul a culminat cu decizia din minutul 87, când înaintea golului marcat de ei, un jucãtor de-al lor a pus mâna pe minge, hentul fiind vizibil si de pe lunã. Mi-am chemat jucãtorii la margine si n-am mai continuat jocul. A fost felul nostru de a protesta la deciziile incorecte ale arbitrilor. Acum, dupã o zi de la meci, pot sã spun cã retragerea de pe teren a fost o decizie cam durã, dar a fost felul nostru de a atrage atentia asupra calitãtii arbitrajului. Respectãm competitia, de asta am si fãcut eforturi financiare foarte mari ca sã ajungem cu echipa la Vaslui, dar vrem ca si noi sã fim respectati Nu se poate sã mai continuãm asa. Nu e usor sã tii de unul singur o echipã chiar si în liga a IV-a, de asta, tot ce vreau e ca sã fim tratati toti în mod egal.” ne-a declarat Oancea Ionitã, antrenorul jucãtor al celor de la Tutova. Dupã 7etape, echipa sa se aflã pe ultimul loc în clasament, cu 0 puncte câstigate.