4.8 C

ATÂT AU PUTUT

Handbal

ESEC… CSM Vaslui a cedat în fata celor de la CSM Focsani în etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Handbalistii vasluieni nu au reusit sã tinã pasul cu focsãnenii si au pierdut cu scorul 26-30 (13-10). În urma acestui rezultat, Vasluiul rãmâne pe locul 9, cu 25 de puncte.

Echipa vasluianã a fãcut o primã reprizã foarte bunã si a intrat la pauzã în avantaj, dar în repriza secundã a cedat si a primit 20 de goluri, marcând doar 13. În prima reprizã lucrurile nu au mers rãu deloc pentru trupa pregãtitã de Gabrile Armanu, vasluienii conducând si la sase goluri, 13-7. Dupã 13-10 la pauzã, CSM-ul nu a mai putut face fatã ritmului impus de gazde, iar meciul s-a încheiat cu victoria Focsaniului, scor 26-30. CSM Vaslui: Artsem Padasinau, Valentin Petrila – Darius Dragon, Alex Ionescu 2, Andrei Popa 1, Bogdan Cârchea 5, Dragos Soare, Maksym Karamyshev 3, Silvian Amihãesi 4, Vlad Husanu 1, Igor Krivokapic 3, Vladimir Carali 2, Ciprian Vancea, Florin Ciurescu, Florin Acatrinei 5, Rãzvan Chiratcu. Antrenor: Gabriel Armanu. Cu patru etape înainte de finalul campionatului, CSM Vaslui se aflã pe locul 9, cu 25 de puncte, cu 8 puncte peste locul 11, ocupat de CSM Bacãu, loc care duce la barajul de mentinere/promovare în Liga Nationalã. În runda urmãtoare, duminicã, 3 aprilie, Vasluiul joacã, acasã, cu penultima clasatã, Universitatea Cluj.