spot_img
spot_img
6.2 C
Vaslui
21-mart.-2025

ATENȚIE, PĂRINȚI! Caz șocant la Vaslui. O copilă a fost obligată să interpreteze scene pornografice de un prădător sexual

- Advertisement -
INCREDIBIL… Prădătorii sexuali își racolează victimele de la jocurile online. O fată de 12 ani din Vaslui, șantajată să se masturbeze cu o periuță de dinți de cel pe care îl credea coleg de joacă

CAPCANE… Lipsa de supraveghere a părinților, lipsa unor limite adaptate vârstei, îi vulnerabilizează pe copiii lăsați, fără opreliști, în fața ecranelor. O fată de 12 ani din Vaslui, care și-a cunoscut “un prieten” în cadrul unui joc online, a trăit clipe de groază după ce a căzut în capcana prădătorului. Este un caz ce ar trebui să reprezinte un semnal de alarmă pentru părinți.

Bărbatul care a ademenit copila de 12 ani din Vaslui locuia în județul Maramureș. Cei doi s-au cunoscut online, prin intermediul unui joc pe care aceștia îl jucau împreună. Minora i-a spus bărbatului ce vârstă are. Inițial, cei doi discutau doar aspecte legate de joc, devenind prieteni. Discuțiile aveau loc doar online. După o perioadă de timp, în cadrul acestor conversații, când cei doi discutau prin apel video, bărbatul din Maramureș i-a cerut fetei din Vaslui să se dezbrace. Naivă, aceasta a fost de acord. Minora s-a dezbrăcat, fără să știe că bărbatul aflat în spatele ecranului va capta imaginile. Astfel de scene s-au tot repetat până când bărbatul i-a cerut minorei să mimeze acte sexuale, amenințînd-o că în caz contrar va face publice imaginile pe care le captase anterior. Îngrozită, fata de 12 ani a început să execute orbește ordinele primite de la bărbat, care îi dicta cum să procedeze. Astfel, polițiștii aveau să descopere filmulețe în care minora se masturba la indicațiile prădătorului sexual. În telefonul bărbatului, polițiștii au găsit mai multe filmulețe cu minora. Într-unele fata executa ordinele acestuia plângând. Lacrimile ei, însă, nu îl sensibilizau pe prădător.

Cum era umilită copila de 12 ani din Vaslui

“În urma vizualizării materialului video nr. 2 cu denumirea IMG_0420.MP4, se poate observa persoana vătămată care se dezbracă complet, își prezintă sânii, organul genital și zona anală, iar la un moment dat, aceasta își introduce două periuțe de dinți în organul genital și anus. Apreciez că și acest material video constituie un material pornografic cu minori”, au reținut procurorii DIICOT care au instrumentat acest caz. Disperată, minora a încercat să rupă relația cu “prietenul” online, care avea 24 de ani, însă acesta a început să o șantajeze. O amenința că dacă nu îi va răspunde la telefon, va trimite pozele și filmulețele cu ea părinților și colegilor de școală. De frică, fata nu a povestit nimănui, gândindu-se că poate gestiona singură situația. Asta nu a făcut decât să îl înrăiască și mai tare pe prădătorul din spatele ecranului. Acesta și-a pus în aplicare amenințările, creînd conturi false pe platforma Facebook, prin intermediul cărora a făcut publice fotografii compromițătoare cu fata de 12 ani. Astfel, au intrat pe fir polițiștii de la Crimă Organizată. Bărbatul a fost arestat preventiv și trimis în judecată pentru șantaj în formă continuată și pornografie infantilă în formă continuată.

Sexualizarea precoce a fetelor și pericolele virtuale

ATENȚIONARE…Psihologii și specialiștii în securitate cibernetică atrag atenția de multă vreme asupra pericolelor care îi pândesc pe copii, dar nu numai, în mediul online. Accesul nelimitat, dublat de lipsa unor reguli elementare îi vulnerabilizează pe minori, mai ales pe fete. Din dorința de a atrage atenția asupra lor, fetele adoptă comportamente sexuale inadecvate vârstei lor, atrag atenția psihologii. O relație afectivă strânsă a părinților cu copiii și controlul parental sunt considerate soluțiile pentru a preveni victimizarea minorilor în mediul online. Distribuirea de imagini mai deocheate reprezintă cea mai des întâlnită metodă a racolării minorelor în cazurile de pornografie infantilă. Fetele sunt păcălite cu păstrarea secretului. Este arma care se rostogolește ca un bulgăre de zăpadă împotriva lor. Este suficient să fie livrată o singură fotografie deocheată pentru ca prădătorii să-și declanșeze atacul.

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

13 COMENTARII

  1. E interesant de văzut , cum încearcă să-și tragă fustițele și blugii minusculi in autobuz sau taxi.Pai, nu mai trage mămică.Partea cealaltă ai lăsat-o acasă.Atata e…vorba lui Moromete.Atata expunere epidermică… pentru ce?Las la o parte că unele ar trebui sa acopere, nu să expună.

  2. ”M-a facut mama o tupeista” este imnul pustoaicelor. Ca deh, cand avem cantareti/cantarete de ”valuare”, publicul se ”valorizează”.

  3. Copilele, impropriu spus asa, pentru ca, chiar dacă biologic sunt copile, fizic arata ca niște dame de companie! Sunt femeie( și chiar nu sunt frustrata) si sunt efectiv uimita când le vad pe unele fetite( conform vârstei!) cum sunt îmbrăcate, adică… pantaloni extrem, dar extrem de decupați de vad jumătate de buca și buza p….. , unghii foarte lungi, ma rog… sunt extrem de sexualizate!! Pai dacă eu ma uit „balind” la ele, cum poți avea pretenția ca un bărbat sa treacă fără se se uite măcar cu coltul ochiului???? Este imposibil!!!!! Despre cei care au instincte animalice exacerbate…. nici nu mai vorbesc!!! Pe vremea mea, la 13 ani aveam conformația unui copil, acum sunt fetite de 10 ani modificate!
    Ma rog, vedem unde o sa ducă toate acestea, dacă mai scot în evidenta modul în care vorbesc…… Dumnezeu cu mila!

  4. Cand Babasha, Gheboasa sau Tzanca Uraganu au devenit modele pentru copii, sa nu va mai mire astfel de cazuri. Voi ati vazut, așa de curiozitate, cine stau in primele randuri la cantarile astora??? Fix copii de 12-13 ani!! Cand tu parinte iti duci copilul de mana la concertul unuia care canta de puli si pizde, ce mai vreti?? Degradarea la care asistam este abia inceputul. Si da, avea dreptate parintele de mai sus, mergeti in scoli sa vedeti imaginea realitatii copiilor de azi. Si nu, nu vorbim de un conflict al generatiilor, ci de o scapare de sub control total al acestora!

  5. În zilele noastre, fetițele de 12 ani merg la salon să își pună genute și unghiuțe, nu se mai joacă, nu mai citesc o carte. Își țuguiază buzele, au conturi de tik tok, Facebook etc, pozează provocator.
    Mamelor, taților nu li se pare nimic în neregulă să-și vadă odraslele în ținute sexi la 11-12 ani. Să ne mai mirăm ca își încep viața sexuală pe la 13-14 ani? Nu ne mai mirăm!
    Copiii sunt oglinda părinților! Câtă vreme părinții permit sexualizarea lor, să nu ne mai mire nimic. Nici măcar ca avem consumatori de pornografie printre copii de grădiniță sau clase primare.

      • Ieși pe stradă, Nelule, să vezi cam cum arată astăzi ploadele. Sexualizarea precoce este mai mult decât evidentă. Mergi într-o școală generală după ce se deschid și vezi acolo cam cum se comportă fetisoarele astea. Uită-te pe rețelele sociale. Adevărul este ca alea care se comportă adecvat vârstei sunt în minoritate.

    • Legile actuale permit acest lucru ce așteptări să avem când statul /politicul permite bossului w.johanis traficant de minori in anii ’90+ tot sistemul de educație o grupare organizată de agresori sexuali (învățământ obligatoriu ) pt ce ??? … comis-voiajor poghircă Georgel (iubărețul de băieței) încă activează la miliția Huși ? și locul lui ar fi in registrul național al AGRESORILOR sexuali de minori, părinții au și ei vina lor promovează și votează aceleași culori de 34 ani.

      • Hai ca esti chiar nesimtit. Ai ponegrit odata, de doua, de trei , de patru… dar cat il mai cânti pe cms pog??? Hai ca esti penibil, frustrat ca nu reusesti la ofiteri ( nu iau chiar toti nepregatitii, bolovanii, nestiutorii de legislatie, insemnatii lui yuda, la ofiteri. Întâi uitativa la voi, apoi in oglinda, comparativa nivelul de cunostinte, aspevtul fizic, spiritul de initiativa si dupa aspirati la un post de ofiter. Asa…toti adusi cu pluta pe prut vreti sa fiti ofiteri)
        Poate va desconspira nea georgica si onsa vedeti voi daune morale, fara o sustinere materiala😉

      • De ce il bagi pe presedintele tarii in amalgamul tau de cuvinte, care nu urmeaza o logica cursiva a lucrurilor, sari de la Ana la Caiafa. Asta nu este o postare in conformitate cu articolul de mai sus. Este bine sa fii statornic in ceea ce scrii, daca nu vrei sa te injure lumea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.