14.9 C
08-mai-2024

Atletico, înfrângere la limitã cu Cetatea Târgu-Neamt

Liga a IV-a

ESEC… Atletico Vaslui, înfrângere la limitã, în fata locului patru din seria I a Ligii a III-a, Cetatea Târgu-Neamt. Nemtenii au reusit sã înscrie singurul gol al întâlnii în repriza secundã, dupã o gresealã în defensiva vasluienilor. În ultima partidã de verificare a iernii, Vasluiul va juca în deplasare cu CSM Pascani.

La doar trei zile dupã amicalul cu Ceahlãul II (3-3), Atletico Vaslui a avut programatã o nouã partidã de verificare. “Alb-rosii” au întâlnit, pe teren propriu, pe Cetatea Târgu-Neamt, formatie aflatã pe locul patru în seria I a Ligii a III-a. Oaspetii s-au impus la limitã, scor 1-0, dupã un gol marcat în repriza secundã, în urma unei erori în defensiva vasluianã. Asa cum o aratã si rezultatul final, 0-1 pentru Cetatea, meciul a fost unul echilibrat, jucãtorii pregãtiti de Gabriel Crãciun evoluând în dese rânduri de la egal la egal cu o echipã aflatã într-o pozitie fruntasã în clasamentul Ligii a III-a. “Am fãcut un meci mai slãbut în comparatie cu cel de la Piatra-Neamt, dar chiar si asa puteam obtine mai mult din meciul cu Cetatea. Ne-a interesat si rezultatul pentru moralul jucãtorilor. Lipsa de experientã si-a pus cuvântul pentru cã am primit gol dintr-o gresealã în apãrare. Sunt tineri si au timp sã creascã, iar meciurile astea îi ajutã sã creadã în ei”, a declarat Gabriel Crãciun, antrenor-jucãtor la Atletico. Vasluiul a început în formula: Cernat – Bîrsan, Nãzãreanu, Târtârãu, Purici – Crãciun, Sluser – Sârbu, Agache, Pãlãdutã – Bolboceanu. Au mai jucat: Manea, Jitaru, Apetrei, Gajurã, Bãdit, Albescu si Grigoras. În ultimul meci amical al iernii, Atletico Vaslui va juca, în deplasare, pe terenul divizionarei C, CSM Pascani.