9.9 C

Atletii de la LPS Vaslui, vicecampioni nationali la U16, în proba de stafetã

Atletism

REUSITÃ… Stafeta de 4X400 de metri de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui, formatã din Vlad Cãlinescu, Ionut Blãnaru, Cristian Costea si Ionut Sorea, a câstigat medalia de argint la etapa finalã a Campionatului National de atletism în salã – Under 16, desfãsuratã la Bacãu.

Noi rezultate remarcabile pentru atletii vasluieni. În perioada 13-14 martie, la Bacãu, a avut loc etapa finalã a Campionatului National de atletism în salã, competitie rezervatã juniorilor sub 16 ani. LPS Vaslui a reusit sã obtinã medalia de argint cu stafeta 4×400 de metri, cursã pe care a încheiat-o cu timpul 4:04,10. Atletii vasluieni sunt pregãtiti de profesorii Dragos Hãulicã si Dan Anusca. “Atletii nostri s-au descurcat foarte bine si au obtinut rezultate meritorii. Cea mai bunã performantã a fost obtinutã de echipa masculinã de stafetã 4X400 de metri, alcãtuitã din schimbul 1, Vlad Cãlinescu, Ionut Blãnaru (schimbul 2), Cristian Costea (schimbul 3) si Ionut Sorea (schimbul 4). Visul nostru este sã devenim campioni nationali la stafetã 4×400 de metri”, a declarat Dragos Hãulicã. În probele individuale, Vlad Cãlinescu, Cristian Costea, Ionut Sorea, Ionut Blãnaru si Livia Costea au avut evolutii bune, dar au terminat în partea a doua a clasamentului. Un rezultat bun a fost obtinut de Miruna Hatmanu, antrenatã de Doina Cretu, locul patru în proba de 400 de metri feminin.