7 C

Atleții vasluieni s-au întors cu 6 medalii de la București

REUȘITĂ… Atleții vasluieni au cucerit șase medalii, două de aur și patru de argint, zilele trecute, la Etapa 1 a Campionatului Național de atletism în sală și la Cupa României Masters Athletics de la București. Medaliile de aur au fost obținute de Laura Antoche și Andreea Voduțe.

Sportivii dublu legitimați la LPS Vaslui și CSM Vaslui s-au întors cu șase medalii de la București, acolo unde a avut loc cea de-a doua competiție de atletism în sală a anului. La seniori, Magda Bosînceanu a participat la Cupa României Masters Athletics, unde a obținut o medalie de argint la 3000 de metri. Singura medalie obținută la Junioare 2 a fost cucerită de Amalia Ciobotaru, argint în proba de 3000 de metri. La Junioare 3, atleții vasluienii au dominat probele de 1500 și 3000 de metri. Laura Antoche a câștigat aurul la 1500, în timp ce Andreea Voduțe s-a clasat pe locul secund. În proba de 3000 m, Andreea Voduțe a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, iar Bianca Cordun a terminat pe locul doi, cucerind argintul. Atleții vasluieni, cu excepția Laurei Antoche, care este antrenată de Doina Crețu, sunt pregătiți de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.