17 C
16-iun.-2024

ATLETISM | Cinci medalii pentru atleții vasluieni la Campionatul Național U18

MEDALIAȚI… Cinci clasări pe podium pentru atleții vasluieni la ediția 2023 a Campionatului Național de atletism – Under 18. Vasluienii au obținut două medalii de aur, una de argint și două de bronz.

PE PODIUM… Atleții vasluieni s-au întors cu cinci medalii de la etapa finală a Campionatului Național de atletism – U18, desfășurat în perioada 1-2 iulie la București. Narcis Nica (ciocan) și Dragoș Năstasă (400 metri) au cucerit medaliile de aur, Răzvan Herghelegiu (ciocan) a luat argintul, iar Ovidiu Mogoș (ciocan) și Laura Antoche (1500 m) au câștigat medaliile de bronz.

laura Antoche

Podium vasluian în proba de aruncare a ciocanului, masculin, Narcis Nica a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, cu o aruncare de 62,33 metri, în timp ce Răzvan Herghelegiu (58,38 m) s-a clasat pe locul 2, iar Ovidiu Mogoș (56,77 m) pe 3. Cei trei aruncători sunt legitimați la C.S “Viitorul” Vaslui și sunt pregătiți de antrenorul Laurențiu Maxim. Tot în proba de aruncare a ciocanului, la feminin, Ștefania Bucătaru s-a clasat pe locul 4, cu o aruncare de 49,68 metri. Bârlădeanul Dragoș Năstasă, legitimat la CSȘ Bârlad, a câștigat medalia de aur în proba de 400 metri, cursă încheiată cu timpul 48,65. El a fost foarte aprope de o clasare pe podium și la 800 m, unde a terminat pe poziția a 4-a. Născută în anul 2009, Laura Antoche (LPS/CSM Vaslui) s-a clasat pe locul 3 în proba de 1500 metri, încheiată în 4,51.00. De menționat că sportiva pregătită de Doina Crețu a concurat și împotriva unor adversare mai mari ca vârstă. Atleții de la LPS/CSM Vaslui au mai obținut următoarele rezultate: Bianca Cordun (locul 4 la 5000 m și locul 7 la 3000 m), Ștefania Guzumaș (locul 5 la 1500 m), Andreea Voduțe (locul 5 la 3000 m și locul 9 la 1500 m), ștafeta feminină de 4×250 metri (locul 5), Antonia Moroșanu (locul 6 la 400 m) și ștafeta masculină 4×2500 metri (locul 8). Sportivii sunt pregătiți de antrenorii Viorica Pintilie, Elena Bogos, Doina Crețu, Dragoș Hăulică și Dan Anușca.