9.1 C

AU FATÃ DE LIDERI

Vitis Suletea – FCM Husi 1-2

CU EMOTII… FCM Husi s-a impus în derby-ul campionatului, scor 2-1 pe terenul rivalilor de la Vitis Suletea, printr-un gol marcat în minutul 90. Eroul husenilor a fost Toporas, cel care a înscris golul decisiv din ultimele minute ale întâlnirii. În urma acestei victorii, Husul rãmâne la patru puncte în fata Zorleniului si Fãlciului, formatii care au învins fãrã probleme în penultima etapã a turului, dar s-a distantat la sapte de Vitis.

Derby-ul Ligii a IV-a a fost unul frumos, în concordantã cu pretentiile celor douã rivale. În pofida vântului si a terenului destul de prost, Vitis Suletea si FCM Husi au oferit un meci bun pentru nivelul în care se aflã, cu multe situatii de a marca de ambele tabere. Dupã o primã reprizã albã, în partea a doua au apãrut si golurile, oaspetii au deschis scorul prin Pãsãricã (min 78), însã gazdele au revenit dupã numai sase minute reusind sã restabileascã egalitatea. Pe final, asa cum au fãcut-o si la Zorleni, husenii au marcat golul victoriei în minutul 90, prin Toporas. “Putem spune cã e o victorie meritatã, obtinutã pe un teren unde se câstigã greu. A fost un meci echilibrat, am ratat câteva ocazii fatã în fatã cu portarul, în timp ce Suletea a trimis mingea de douã ori în barã. Am avut si noroc cã am înscris în minutul 90, însã meciul se joacã pânã fluierã arbitrul. Nu cred cã am luat o optiune serioasã pentru câstigarea campionatului, pentru cã mai e mult pânã în varã”, a declarat delegatul oaspetilor, Cristian Dumitru. Tot în etapa a XI-a, Zãpodeniul a învins cu 3-0 pe FC Vaslui II, în vreme ce Olimpia a obtinut o remizã la Negresti, scor 2-2. Iatã toate rezultatele etapei: