20.1 C

Au fortat doar o reprizã

HC Vaslui – CSM Focsani 27-23 (13-14)

REUSITÃ… HC Vaslui sperã în continuare la ocuparea unui loc pe podium. Dupã victoria de la Suceava, elevii lui Leonard Bibirig au trecut si de CSM Focsani, scor 27-23 (13-14), dupã o partidã în care oaspetii nu au contat decât în prima parte.

Vasluiul a învins pe CSM Focsani, 27-23 (13-14), în etapa a XX-a a Diviziei A la handbal masculin. Dupã succesul de la Suceava, Moldovanu si compania au trecut, fãrã prea mari probleme si de CSM Focsani. Plini de determinare, focsãnenii s-au tinut aproape, însã nu au rezistat decât o reprizã (13-14). Dupã pauzã, elevii lui Leonard Bibirig au fortat si au întors rezultatul destul de repede. A fost o reprizã secundã pe care vasluienii au controlat-o de la un capãt la altul si doar ratãrile au fãcut ca diferenta sã fie doar de patru goluri, scor 27-23. Dupã meci, antrenorul Vasluiului, Leonard Bibirig s-a arãtat multumit de rezultat, dar nu si de anumite greseli ale jucãtorilor sãi. „Sunt bucuros pentru cã am câstigat si ne-am trecut în cont douã victorii consecutive. Din pãcate mai avem mult de lucrat la faza a doua si la contraatac. Ne-am jucat cu ocaziile. Pânã la finalul campionatului vom trata fiecare meci ca pe o finalã”, a declarat Leonard Bibirig. În etapa viitoare, sâmbãtã, 6 aprilie, Vasluiul joacã, în deplasare, cu LPS Piatra-Neamt.