20.2 C
29-mart.-2024

Au iesit cu capul sus

Husana Husi – Poli Iasi 0-1

GHINIONISTI… ACS Husana Husi a iesit cu fruntea sus din Cupa României la fotbal, dupã ce a fost eliminatã de Politehnica Iasi, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 80, de Plãmadã. Chiar dacã a pierdut, echipa huseanã a lãsat o impresie bunã celor peste 500 de spectatori care s-au strâns în tribunele stadionului „Municipal” din Husi.

Organizatã bine, echipa antrenatã de Florin Croitoru a securizat destul de eficient poarta lui Turitã, iesenii reusind sã îsi creeze putine ocazii de gol. Aspectul partidei s-a schimbat, usor-usor, iar în repriza secundã Adrian Vioricã are cea mai mare ocazie de gol a întâlnirii, trimitând mingea în bara portii iesene. Sergiu Gîrdea, din 6 metri, nu reuseste sã împingã mingea în poartã, iar singurul gol al partidei vine în minutul 80, dintr-o fazã fixã, Plãmadã înscriind cu capul pentru Poli Iasi. Pe final, husenii au rãmas în zece, dupã eliminarea lui Cotiugã, si au cerut o loviturã de la 11 metri, dar centralul partidei a vãzut altceva. Husana pierde cu Poli Iasi, 0-1, dar iese cu fruntea sus si cu perspectiva unor meciuri la fel de bune si în campionat. „Am fãcut un meci bun. Îmi pare rãu cã nu am câstigat meciul ãsta, pentru cã ocaziile mai mari au fost ale noastre. Din pãcate, pe finalul jocului, arbitrul a considerat cã nu a fost 11 metri. Am avut si un pic de ghinion. Totusi, mã bucur cã am fãcut lumea fericitã si a venit la meci, unde au vãzut un spectacol frumos. Ne bucurãm tare mult de sprijinul spectatorilor huseni si sperãm sã îi facem sã vinã în continuare alãturi de noi printr-o figurã frumoasã în campionat. Vor urma douã sãptãmâni foarte grele în care trebuie sã luãm cât mai multe puncte. „, a declarat antrenorul Florin Croitoru.