13.2 C
08-mai-2024

Au pus tunurile pe arbitri

Liga 4

PROBLEME… Una dintre principalele probleme ale Ligii 4 Vaslui o reprezintã în ultima perioadã arbitrajul. Aproape la fiecare etapã, reprezentantii echipelor se declarã nemultumiti de maniera în care echipele lor sunt arbitrate. Iritati de deciziile arbitrilor, jucãtorii Victoriei Muntenii de Jos s-au retras de pe teren la Vetrisoaia, în timp ce oficialii Viitorului Vãleni sustin cã au pierdut la Muntenii de Sus pe mâna arbitrilor.

O nouã etapã, din nou probleme de arbitraj. Meciul dintre Viitorul Vetrisoaia si Victoria Muntenii de Jos a fost întrerupt în minutul 53, la scorul de 2-1 în favoarea gazdelor, dupã ce oaspetii au pãrãsit terenul de joc. Vetrisoaia a marcat golul de 3-1 în minutul 53, dintr-o pozitie suspectã de ofsaid, iar reactia celor de la Muntenii de Jos a fost promptã, au scos echipa de pe teren, nemultumiti de arbitraj. Cel mai probabil, Victoria Muntenii de Jos va pierde meciul la masa verde cu 3-0 si, cum a mai avut o neprezentare în tur, riscã sã fie exclusã din competitie. Totusi, Victoria ar putea sã aibã parte de clementã din partea comisiei, dacã se va tine cont cã în tur a anuntat AJF-ul cã nu va putea face deplasarea la Vulturesti. Un alt meci cu probleme de arbitraj a fost cel dintre Flacãra Muntenii de Sus si Viitorul Vãleni, încheiat cu victoria gazdelor, 2-1. „Muntenarii” au marcat golul victoriei în minutul 70, într-un moment în care erau douã mingi în teren, iar o parte dintre jucãtori urmãreau cealaltã minge. Unul dintre arbitrii asistenti a ridicat fanionul, dar „centralul” a validat golul, motivând cã cealaltã minge nu a influentat faza. Reprezentantii echipei din Vãleni sustin cã si primul gol al gazdelor a fost marcat tot dintr-o gresealã de arbitraj, dupã un ofsaid mai mult decât evident.

Rezultatele etapei a 15-a:

FC Cretesti – FC Vulturesti         0-1 (0-1)

CSO Negresti – Vitis Suletea       0-1 (0-1)

1. Muntenii de Sus – Viitorul Vãleni 2-1 (1-0)

Juniorul Bârlad – Rapid Brodoc  0-9 (0-6)

Viitorul Vetrisoaia – V. Muntenii de Jos 2-1 (meci întrerupt)

FC Gârceni – Comstar Vaslui (amânat)

Clasamentul Ligii 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Rapid Brodoc        15      14      0        1        75-5             42

2        FC Vulturesti         15      12      0        3        43-18  36

3        Viitorul Vetrisoaia15        9        2        4        33-22  29

4        Muntenii de Sus     13      7        2        4        22-23  23

5        FC Gârceni   14      6        2        6        22-20  20

6        Vitis Suletea 14      6        1        7        29-30  19

7        Comstar Vaslui       12      5        2        5        37-29  17

8        Juniorul Bârlad      14      5        1        8        23-43  16

9        Muntenii de Jos     15      4        1        10      20-33  13