19.4 C
30-apr.-2024

AU SPART GHINIONUL

Somuz Fãlticeni – Husana Husi  1-2 (0-1)

REUSITÃ… Husana Husi rupe seria înfrângerilor din campionat cu un succes la Fãlticeni. Fotbalistii huseni s-au impus cu 2-1 (1-0), la capãtul unui joc bun, golurile fiind reusite de Gârdea si Izmanã. Victoria îi este dedicatã antrenorului Florin Croitoru, rãmas acasã din cauza unor probleme medicale, dar si suporterilor care au fost alãturi de echipã în aceastã primã parte a sezonului.

Fotbalistii huseni au spart ghinionul si, sâmbãtã, au obtinut cea de-a cincea victorie din actualul sezon al Ligii 3, scor 2-1, pe terenul celor de la Somuz Fãlticeni. Dupã patru înfrângeri consecutive în campionat, husenii au avut o altã abordare, cel putin din punct de vedere al atitudinii. S-au dãruit pentru fiecare minge si au obtinut o victorie meritatã si muncitã. Fãlticenenii au început avansat, dar jocul a fost unul echilibrat, cu putine ocazii de gol. Prima ocazie mare a meciului apare abia în minutul 37, când Alex Dumitru trimite din patru metri în portarul celor de la somuz. Se executã lovitura de la colt, iar Sergiu Gârdea deschide scorul cu o frumoasã loviturã de cap. În partea a doua, gazdele pun stãpânire pe joc, dar fãrã a ameninta poarta lui Manole. Finalul de meci se încinge. Alex Berezeanu scoate o loviturã de pedeapsã, Izmanã (min. 80) transformã pentru 2-0, dar Somuzreduce din diferentã dupã doar douã minute, prin Padovei (min. 82). Chiar dacã sucevenii au beneficiat de câteva lovituri din preajma careului, meciul s-a terminat cu victoria Husanei, scor 2-1, formatie care se apropie la patru puncte de prima clasatã. Ambele formatii au avut câte un jucãtor eliminat, huseanul Berezeanu primind cartonasul rosu în prelungirile partidei. Astãzi, husenii îsi vor afla adversarul din saisprezecimile Cupei României la fotbal, care vor avea loc pe 28 noiembrie.