19.7 C
30-apr.-2024

Au ținut piept o repriză

ÎNVINȘI… Rapid Brodoc a debutat cu stângul în play-out-ul Ligii 3, Seria 1. În prima etapă, “alb-vișinii” au fost învinși de Aerostar Bacău, în deplasare, scor 2-0 (0-0). În runda următoare, Brodocul stă, iar CSM Vaslui va juca, acasă, cu Șomuz Fălticeni.

Bine așezați în teren, harnici și dispuși la efort, tinerii jucători ai Brodocului au rezistat o repriză în fața Aerostarului, și asta datorită paradelor portarului Robert Hriscu, cel care a apărat și o lovitură de la 11 metri. Defensiva a cedat după pauză, Eduard Ponea și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 49, iar Dobre a marcat din penalty pentru 2-0 (minutul 68). A fost o partidă controlată de Aerostar Bacău, în timp ce Rapidul a încetrcat să surprindă pe contraatac, dar fără a-și crea mari ocazii de gol. În clament, Brodocul e pe ultimul loc în play-out, cu 14 puncte, la 4 puncte în spatele celor de la Aerostar. În play-off, Bucovina Rădăuți a învins FC Bacău, 1-0, iar CSM Bacău a remizat cu Știința Miroslava, 0-0.