13.2 C

Bianca Cordun, de la CSM Vaslui, vicecampioană națională la atletism

MEDALIATĂ… O nouă performanță pentru atletismul vasluian. Bianca Dalila Cordun, legitimată la CSM Vaslui, a devenit vicecampioană națională la atletism – Under 16, în proba de 3000 de metri.

Un nou rezultat excelent pentru secția de atletism a Clubului Sportiv Municipal Vaslui. După medaliile obținute de Mirela Lavric la seniori, Vasluiul a cucerit o nouă medalie și la juniori. Bianca Cordun, antrenată de cuplul Viorica Pintilie – Elena Bogos, a devenit vicecampioană națională la Juniori U16, după ce s-a clasat pe locul secund în proba de 3000 metri. “Felicitări! Bianca Dalila Cordun! Estea noua vicecampioană națională la Under 16, în proba de 3000 metri. Sportiva noastră este pregătită de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos. Competiția a avut loc la București, în zilele de 9 și 10 iulie 2022. Sănătate și mult succes în competițiile viitoare, Bianca!”, a anunțat CSM Vaslui. Tot în acest an, Bianca Cordum a câștigat argintul la 5000 de metri la Campionatul Național U18, fiind cea mai tânără atletă din competiție, născută în anul 2008. La Campionatul Național de cros, de la Botoșani, sportiva legitimată la CSM Vaslui a devenit vicecampioană națională a României la junioare 3.