17.2 C
29-mart.-2024

Brodocul, victorie prețioasă în lupta pentru evitarea retrogradării

REUȘITĂ… Trupa pregătită de Adi Racoviță a câștigat la Miercurea Ciuc, scor 2-0 (2-0), cu echipa secundă a celor de la Csikszereda, în etapa a 13-a a Ligii 3. În urma acestui succes, rapidiștii au urcat pe locul 8, cu 10 puncte, în clasamentul Seriei 1.

Rapid Brodoc a reușit să obțină prima victorie după șase etape fără succes. “Alb-vișinii” au jucat bine la Miercurea Ciuc, așa cum s-a întâmplat și în partidele cu Rădăuți și Miroslava, dar rezultatul a fost diferit: victorie! Prima repriză a început echilibrat, iar primele 20 de minute au fost caracterizate de multe erori la construcție de ambele părți. În minutul 19, harghitenii au obținut un penalty după faultul clar făcut de Ponea. Portarul Bogdan Iacob a fost inspirat și a apărat lovitura de pedeapsă, schimbând soarta meciului. La prima ocazie mare de gol, Brodocul a deschis scorul, în minutul 23, după ce Vali Hagiu l-a învins pe portarul advers cu un șut din interiorul careului. Până la pauză, rapidiștii au mai înscris o dată, prin Florin Burghele (min. 36), dintr-un penalty obținut de Vladuț Mocanu. În repriza secundă, Brodocul s-a mulțumit să-și conserve avantajul de pe tabelă și nu a mai forțat în atac. Harghitenii au dominat și au avut posesia, însă meciul s-a încheiat cu victoria Rapidului, scor 2-0. După 13 etape, Brodocul e pe 8, cu 10 puncte, iar în etapa următoare, ultima din acest an, va juca, acasă, cu CS Dante Botoșani.