9.9 C

C.S “Viitorul” Vaslui s-a întors cu cinci medalii de la CN de Aruncãri Lungi

Atletism

AVEM VIITOR… Dupã muncã si rãsplatã! Aruncãtorii de la C.S “Viitorul” Vaslui au obtinut 5 medalii la Campionatului National de aruncãri lungi, competitie care s-a desfãsurat la Arad. Rares Conduraru, Rãzvan Herghe si Stefan Ifrim au cucerit medaliile de aur, Daniel Stavãr a luat argintul, iar Narcis Nica a câstigat medalia de bronz.

Noi rezultate extraordinare obtinute de sportivii C.S “Viitorul” Vaslui. Zilele trecute, la Arad, juniorii pregãtiti de profesorul Laurentiu Maxim au participat la etapa finalã a Campionatului National de aruncãri lungi. În prima zi a concursului, Vasluiul a cucerit medaliile de aur si argint la categoria sub 18 ani. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Rares Conduraru, medalia de aur si titlul de campion national, cu o aruncare de 59,19 metri. Medalia de argint si titlul de vicecampion national a fost adjudecat de un alt vasluian, Daniel Stavãr, cu o aruncare de 54, 34 metri. În proba masculinã un ciocan cântãreste 5 kilograme. În cea de-a doua zi a concursului, Rãzvan Herghelegiu a luat aurul la Under 16, cu o aruncare de 51,74 metri, iar Narcis Nica a câstigat bronzul cu o aruncare de 50,53 metri. La categoria Copii 2, Stefan Ifrim a câstigat medalia de aur, cu o aruncare de 23, 60 metri, în timp ce Mihai Filipescu s-a clasat pe locul 4, la Copii 1.