9.6 C

Calificare istoricã

HC Vaslui – CS Caras Severin 34-18 (16-6)

VICTORIE DE SENZATIE… Handbalistii vasluieni au fãcut un meci excelent si au obtinut o victorie concludentã în fata echipei din Liga Nationalã, CS Caras Severin, scor 34-18 (16-6). Vasluiul s-a calificat în sferturile de finalã, acolo unde va întâlni, astãzi, în direct pe Digisport, de la ora 20.00, pe HCM Baia Mare, formatie care a trecut de HC Odorhei.

Contrar calculelor hârtiei, care o dãdeau pe CS Caras Severin favoritã clarã, Vasluiul a fãcut o partidã excelentã, dominându-si clar adversara, care dupã 17 minute înscrisese doar douã goluri. Handbalistii vasluieni au condus ostilitãtile pe teren, în timp ce resitenii priveau neputinciosi la scorul de pe tabela de marcaj. HC Vaslui a pus stãpânire pe joc încã din startul partidei, iar în minutul 6, conducea cu 5-2. Determinarea în jocul elevilor lui Leonard Bibirig s-a putut sesiza încã din start, când avantajul luat pe tabelã a fost unul destul de relaxant (8-2 min. 9 si 11-2 min. 17). Atenti în apãrare, mobili si cu blocaje eficiente, Sandu Iacob si compania reusesc sã contreze jocul resitenilor, iar pe contraatac diferenta de pe tabelã a crescut lejer. Vasluiul a avut în poartã un Bogdan Pralea în zi de gratie, care a apãrat extraordinar, printre care si douã lovituri de la sapte metri. La pauzã, diferenta a fost de zece goluri, 16-6. În partea secundã, tot HC Vaslui a condus ostilitãtile, iar diferenta a crescut constant, (24-13 min. 44, 30-15 min. 54 si 33-17 min. 58). În cele din urmã, Vasluiul a zdrobit pe CS Caras Severin, scor 34-18, iar astãzi, întâlneste pe HC Baia Mare, în sferturile de finalã.