20.6 C

CALIFICARE LA PAS

HC Fãgãras – HC Vaslui 21-32 (8-14)

FÃRÃ EMOTII… HC Vaslui s-a calificat la Turneul Final al Cupei României, dupã ce a învins duminicã, scor 32-21 (14-8) echipa HC Fãgãras, în mansa secundã a preliminariilor cupei. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig s-a impus si în partida tur, disputatã la Vaslui, scor 37-28.

La adãpostul avantajului obtinut la Vaslui, cu trei zile în urmã, handbalistii vasluieni au jucat fãrã presiune în returul preliminariilor Cupei României cu HC Fãgãras. Startul meciului a fost destul de echilibrat, 5-4 (în minutul 9), însã datoritã faptului cã portarul Bogdan Pralea s-a aflat într-o zi mare, Vasluiul s-a desprins pe tabela de marcat, conducând cu 10-4, iar la pauzã cu 14-8. De remarcat au fost interventiile portarului Bogdan Pralea, care a închis poarta pe parcursul primei reprize în fata unui atac fãrã imaginatie al fãgãrãsenilor. Mai mult, Pralea a apãrat si douã lovituri de la sapte metri. În repriza secundã, profitând de unele inexactitãti ale gazdelor, handbalistii valsuieni si-au mãrit avantajul, obtinând o victorie categoricã, scor 32-21. Elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au arãtat multã atitudine în jocul de la Fãgãras, acolo unde nu au mai fãcut greselile din meciul tur. Pentru HC Vaslui au înscris: Tutu (sase goluri), Cotinghiu (5) Barac (5), S. Ignat (4), Soare (4), Hagiu (3), S. Iacob (2), Ragea (2), Anton (1). Turneul final al Cupei României se va desfãsura în perioada 26 februarie – 2 martie cu participarea a 16 echipe, cele 12 din Liga Nationalã si 4 venite din calificãri. Astãzi si mâine, Vasluiul va sustine douã meciuri de verificare împotriva echipei din Liga Nationalã, HC Odorhei.