15.6 C

Calificare nebunã pentru Husana Husi

Cupa României

SPECTACULOS… Carusel de emotii la Husi. ACS Husana Husi a obtinut calificarea în turul 4 al Cupei României, dupã un meci nebun cu Stiinta Miroslava, scor 2-1. Eroul Husanei a fost atacantul Eduard Sandu, cel care a marcat de douã ori în ultimele minute de joc.

Husenii au avut parte de un meci de neuitat în competitia KO. Dupã ce si-au vãzut echipa condusã din minutul 31, cei aproximativ 300 de spectatori prezenti pe „Municipalul” din Husi au jubilat la final, echipa lor reusind sã obtinã calificarea în ultimele minute. Scorul a fost deschis de Miroslava, prin Irinel Popescu, în minutul 31. Ceea ce la început pãrea a fi un accident, totul era sã se transforme într-un cosmar. Calificarea Husanei a fost umbritã de accidentãrile suferite de George Dãnãilã si Cãtãlin Solomon, ultimul dintre ei pierzându-si cunostinta pentru câteva momente. Echipajul medical a fost pe fazã si a reusit sã-l stabilizeze pe „Solo”, care a fost transportat la Spitalul Judetean de Urgentã Vaslui. Tot acolo a ajuns si George Dãnãilã, cãlcat pe picor de un adversar în interiorul careului de 16 metri, fazã la care centralul partidei nu a vãzut nimic. Finalul de meci a fost nebun, Eduard Sandu, fost jucãtor al Miroslavei, avea sã devinã erou dupã cele douã goluri marcate în minutele 87 si 93. Mai întâi, atacantul a marcat din penalty, pentru ca în ultimul minut de joc, pe contraatac, dupã o pasã superbã primitã de la Vioricã, sã marcheze golul calificãrii. În turul urmãtor, Husana Husi ar putea da peste Aerostar Bacãu, Dacia Unirea Brãila sau Somuz Fãlticeni.