14.7 C
23-apr.-2024

Calificarea se decide în retur

CSM Pascani – CSM Vaslui 2-1 (2-1)

ESEC… CSM Vaslui a pierdut la Pascani, scor 1-2, în mansa tur a barajului de promovare în Liga 3. Vasluienii au pãrut a fi carne de tun în primele 20 de minute, atunci când trupa lui Ionut Chiochiu era condusã cu 2-0, însã si-au revenit, înscriind un gol foarte important, care îi mentine cu sanse reale în lupta pentru promovare.

CSM Vaslui n-a reusit sã obtinã un rezultat pozitiv la Pascani, în mansa tur a barajului de mentinere/promovare în Liga 3, pãrãsind terenul învinsã de CSM Pascani, scor 1-2. Totusi, dacã jucãtorii pregãtiti de Ionut Chiochiu nu ar fi intrat atât de timorati pe teren, probabil cã soarta meciului ar fi fost cu totul alta. Dupã ratarea lui Târtârãu, din debutul meciului, Pascaniul a preluat controlul si a reusit sã înscrie de douã ori în primele 15 minute. Primul gol a venit în minutul 7, dupã o executie superbã reusitã de Ungurenasu, pentru ca Mercas sã ducã scorul la 2-0 în minutul 15, dintr-un penalty acordat usor de centralul partidei. Vasluienii s-au trezit abia la 2-0, iar Verdes a ratat o ocazie uriasã, trimitând în portar din 6 metri, pentru ca Ovidiu Boicu (min. 37) sã ducã scorul la 2-1, dupã o frumoasã loviturã de cap de la 16 metri. În repriza secundã, cele douã formatii si-au împãrtit ocaziile, dar nu s-a mai înscris niciun gol pe stadionul „CFR” din Pascani. Sebastian Târtârãu a trecut de douã ori pe lângã gol, iar soarta calificãrii se va decide în returul de la Vaslui, care va avea loc duminicã, de la ora 17.30. Antrenorul Ionut Chiochiu a început meciul în formula: Albescu – Folescu, Târtârãu, Crãciun, Manolache – Gache, Joc – Cosovãt, Ignat, Verdes – Boicu. Au mai intrat: Artenie, Bejan, Suciu si Spînache.