8 C
27-apr.-2024

CAMPIOANÃ MONDIALÃ!

VICTORIE „2011 este anul cel mai bun din cariera mea de pânã acum”, spune cu mândrie Cristina Grigoras, prima sportivã din istoria localã, care a adus în „orasul dintre vii” o medalie de aur la un campionat mondial! Anul acesta, Cristina a reeditat succesul din 2007, de la Mondialele de la Beijing, cucerind cu echipa sa de canotaj locul I, în septembrie, în Bulgaria, la Campionatul European de seniori. Aceastã reusitã a fost anticipatã de alte douã victorii: în august, la Campionatul Mondial de seniori din Slovenia, a ocupat locul IV, iar mai înainte cu o lunã, în Olanda, la Campionatul Mondial de tineret, echipa de canotaj din care face parte Cristina Grigoras a cucerit medalia de argint. Putini sunt însã cei care pot intui câtã muncã se ascunde în spatele acestor rezultate, dar si câtã mândrie…

SUCCES „Nu mi-am numãrat medaliile obtinute, dar sunt peste 50”, spune, zâmbind, Cristina Grigoras, prima sportivã de performantã din istoria Husului, care a adus în orasul natal o medalie de aur, obtinutã la un Campionat Mondial! Modestia o face însã sã vorbeascã mai putin despre performantele sale si sã creadã cã mai are mult de muncit, pânã când va reusi în sport atât cât si-a propus. Anul acesta, pentru ea a fost un al pasilor decisivi din carierã: obtinerea aurului la Campionatul European de seniori din Bulgaria, la 8 + 1, a reprezentat un nou vis împlinit. „Mã credeti cã aproape uitasem cum este sã câstigi! Am mai participat la concursuri, unde am luat ba argintul, chiar si aurul, dar la competitii mai mici ca însemnãtate si era marea noastrã ambitie, a tuturor fetelor din echipã, sã obtinem o medalie… cât mai strãlucitoare la Europene. A fost sã fie aurul! A fost o bucurie extraordinarã, pe care nu v-o pot descrie în cuvinte! Tineam steagul României în mâini si aproape cã nu-mi venea sã cred cã am reusit. Trecuse prea mult timp de la succesul de la Beijing… Vedeti dumneavoastrã, succesul nu vine niciodatã când vrei tu, ci când îti este dat sã vinã”, povesteste Cristina.

Lectie de viatã: orice înfrângere trebuie sã te mobilizeze!

ÎNDEMN Tot în acest an ea a mai obtinut si locul II la Campionatul Mondial din Olanda. „În Slovenia, la Mondialele de seniori (8 Â1), am obtinut locul IV. Dar pot sã vã spun cã am condus aproape toatã cursa. S-a întâmplat ceva si am pierdut… Mi-a pãrut foarte rãu, dar a fost o lectie importantã: orice înfrângere trebuie sã te mobilizeze. În sport, e ca în viatã, e important sã stii sã pierzi”, crede sportiva, în vârstã de 21 de ani.

ATASAMENT

Dupã ce a vãzut zeci de orase ale lumii, Cristina este convinsã: „Nu existã loc mai frumos decât locul în care te-ai nãscut”!

„Întotdeauna mã gândesc acasã! Si când pierd si când câstig. Îmi sun familia pentru orice succes sau pentru orice ratare”, mãrturiseste Cristina. Desi a vãzut multe orase ale lumii, fãrã însã a avea timp sã le cutreiere, ea spune cã tot Husul este mai frumos. „Nu existã loc mai frumos decât locul în care te-ai nãscut, locul unde ti-e familia ta. Pentru mine Husul e o parte din mine si sunt mândrã de orasul meu. Dacã cineva crede cã rezultatele mele sportive sunt o mândrie pentru oras, eu mã bucur foarte mult, dar totusi trebuie sã spun cã eu stiu cã mai am multe de fãcut si mai pot sã fac multe în acest sport. Visez la o medalie la Jocurile Olimpice în 2012, dar stiu cât de greu este sã ajungi acolo”, spune Cristina.