17.9 C

Căpitanul naţionalei U21, acuze grave după victoria cu Ungaria: „Ţiganii ăştia, cum ne strigaţi voi în teren, v-au bătut”

Tricolorii mici au fost şicanaţi în timpul meciul câştigat, sâmbătă seara, la Budapesta, scor 2-1, în Grupa A a Campionatului European, împotriva reprezentativei Ungariei România s-a impus după un meci complicat, cu multe momente tensionate, de-a lungul căruia s-au arătat 11 cartonaşe galbene – 7 pentru gazde (inclusiv o eliminare), 4 pentru tricolori. Ungaria, care a avut şi un jucător eliminat în finalul primei reprize, a deschis scorul după pauză, dar nu a putut rezista iureşului ofensiv al tricolorilor şi a părăsit terenul învinsă.     După terminarea partidei, căpitanul naţionalei de tineret, Marius Marin, a postat un mesaj pe contul personal de Instagram în care a scris că el şi colegii săi au fost jigniţi în permanenţă de adversari, fotbalişti maghiari numindu-i ”ţigani”.   ”Ţiganii ăştia, cum ne strigaţi voi pe teren, v-au bătut 2-1. Hai, România!”, a fost textul care a însoţit fotografie publicată de fotbalist pe reţeaua de socializare .

Căpitanul României U21 a primit câte un cartonaş galben în meciurile cu Olanda şi Ungaria şi va fi suspendat pentru ultima partidă din grupă   Înaintea utimelor două meciuri din grupă, calculele calificării în faza următoare a competiţiei sunt foarte alambicate, pentru primele două locuri fiind în luptă 3 echipe: România Germania şi Olanda. Ungaria, cu zero puncte, nu mai are nici măcar şanse matematice pentru calificarea mai departe.

Citeste mai mult: adev.ro/qqnv0l