21.2 C
28-apr.-2024

CEASUL ADUCERII AMINTE

Vaslui – Timisoara 4-3 : un exemplu de dãruire

ASA VÃ VREM De fiecare datã când pe “Municipal” vine Poli, toate gândurile duc spre cea mai frumoasã victorie a “galben-verzilor”. Se petrecea în sezonul 2008-2009, atunci când fotbalistii antrenati de Viorel Moldovan reveneau atât de la 0-2, cât si de la 2-3 si aveau sã câstige printr-un gol înscris în ultimele minute de Milisavljevic.

Meciurile dintre Poli Timisoara si FC Vaslui au fost întotdeauna foarte încrâncenate si cel mai adesea duelul dintre cele douã formatii a fost un deliciu pentru publicul spectator. Din toate jocurile de pe “Municipal” în memoria microbistilor au rãmas întipãrite douã succese extraordinare ale “galben-verzilor”. Primul meci de referintã a fost cel din returul campionatului 2007-2008, când cu Dorinel Munteanu pe bancã Vasluiul reusea sã batã cu 3-0 formatia de pe malul Begãi, prin golurile marcate de Andronic, Zmeu si Ljubinkovic. Nu la fel de categoricã, dar mult mai spectaculoasã a fost victoria din sezonul urmãtor. FC Vaslui era antrenatã atunci de Viorel Moldovan si reusea o rãsturnare incredibilã de scor în ultimele minute ale meciului. Bãnãtenii au condus cu 2-0, prin golurile lui Bucur, dar Wesley si Luchin, cu un autogol, restabileau egalitatea pânã la pauzã. Oaspetii au mai condus o datã, însã “galben-verzii” au revenit formidabil prin reusitele lui Temwanjera si Milisavljevic, semnând probabil cea mai frumoasã victoria a Vasluiului de când echipa joacã în prima ligã.