17.2 C
29-mart.-2024

Cine-i ,,vinovat’’ pentru victorie?

TRANSFORMARE… Fotbalistii Vasluiului au reusit asearã sã învingã Otelul Galati, dupã un meci în care s-au dãruit exemplar. Schimbarea radicalã de atitudine a celor care pânã acum fãceau figuratie pe teren a survenit cu atât mai surpinzãtor, cu cât în cele douã sãptãmâni de pauzã competitionalã s-au petrecut mai multe episoade tensionate în anturajul echipei.

Aceiasi jucãtori care pânã acum s-au fãcut de râs în sase etape, au reusit, asearã sã facã un meci mare pe ‘‘Municipal’’, rezultatul de 4-0 nefiind pronosticat nici de cãtre cei mai optimisti suporteri ai ‘‘galben-verzilor’’. Partida contra Otelului, o echipã care de altfel primise doar douã goluri în sase meciuri, a reprezentat o schimbare totalã de atitudine a jucãtorilor antrenati de Lopez Caro. Dacã pânã acum acestia au mimat jocul, asearã dãruirea lor a fost cea care a fãcut diferenta. Si totusi, aceastã victorie la pas nu pare sã fi bucurat nici pe finantator, cel care nu s-a manifestat la niciun gol, nici pe antrenor, care a stat 90 de minute tintuit pe bancã si nici pe suporteri, care dupã fiecare reusitã au strigat ‘‘demisia’’. Singurii care au exaltat au fost fotbalistii, cei care au rupt pãmântul dintr-un motiv. Fie au fost montati exemplar de spaniolul Caro, fie s-au automotivat dupã ce în urmã cu doar câteva zile le-au fost achitate restantele financiare. La conferinta de presã de dupã meci, Caro a recunoscut cã principalul merit pentru succesul din etapa aceasta apartine jucãtorilor : ‘‘Sunt fericit pentru rezultatul obtinut. Echipa a fost recompensatã pentru eforturile pe care le-a depus, si de aceea vreau sã îmi felicit toti jucãtorii, cei care au fost protagonistii în aceastã searã. Atât la bine, cât si la rãu ei sunt principalii actori.’’