9.4 C

Cine n-are un Mike, sã-si cumpere!

Sãgeata Nãvodari – FC Vaslui 0-1

PRAGMATISM…FC Vaslui a obtinut luni o victorie extrem de importantã, scor 1-0, împotriva Sãgetii Nãvodari si se mentine în lupta pentru cupele europene. La capãtul unui joc extrem de slab practicat de bãietii lui Ciobotariu, singurul evidentiat a fost autorul golului, Mike Temwanjera.

Startul partidei i-a avut în prim plan pe Guerra si Vezan de la echipa gazdã, care nu au reusit sã-l învingã în douã rânduri pe Cerniauskas. Inexistenti în faza ofensivã, galben-verzii s-au luptat în prima reprizã doar pentru a nu lua gol. Erau foarte aproape sã piardã în minutul 31, atunci când acelasi Vezan a trimis în fortã un sut din loviturã liberã, putin peste poarta lituanianului. Partea secundã avea sã fie una mai alertã, în conditiile în care Ciobotariu a efectuat toate cele trei schimbãri doar în plan ofensiv. Cuero intrat în minutul 53 în locul lui Abelairas,

si Pãtulea, înlocuitorul lui Antal din minutul 73 au mai animat jocul galben-verzilor din atac, acestia semnând câteva ocazii importante. Salvarea a venit totusi din partea zimbabweanului Mike Temwanjera, care l-a învins pe Panagopoulos cu o loviturã de cap din centrarea lui Nicolae Musat în minutul 84. La ultima fazã a meciului, gazdele au avut sansa egalãrii prin Guerra, îsã atacantului i-a lipsit un vârf de gheatã pentru a pune în pericol poarta lui Cerniauskas. Scor final, 1-0 pentru FC Vaslui, iar locul 4 devine un obiectiv din ce în ce mai realizabil.

A patra victorie în deplasare.

Galben-verzii au reusit luni sã se impunã a patra oarã în disputele de pe teren advers. Acestia si-au atins performanta din sezonul trecut, cand au terminat campionatul cu acelasi numãr de victorii în deplasare.