17 C
03-mai-2024

Ciobotariu a debutat cu dreptul

Primul pas, prima victorie

PROVIDENTIAL…Primul meci al lui Ciobotariu pe banca Vasluiului a coincis cu victoria în fata echipei CS Viitorul Bârlad, scor 2-0. Lovrecic a reusit dubla, marcând în minutele 1 si 25. Pentru galben-verzi urmeazã o sãptãmânã dificilã, cu mai multe teste fizice sustinute în fata noului preparator fizic.

Liviu Ciobotariu a debutat cu dreptul pe banca Vasluiului gratie lui Anej Lovrecic, care a marcat cele douã goluri ale partidei cu CS Viitorul Bârlad. Tehnicianul a vrut sã-si vadã cât mai multi elevi la joc iar pentru acest lucru si-a „împrumutat” adversara cu 4 jucãtori. Astfel, Pãtulea, Pozder, Mares si Ormenisan au îmbrãcat din primul minut tricoul bârlãdenilor, însã, cum avea sã dovedeascã evolutia jocului, fãrã prea mare folos. Rãmasi doar în Mike Temwanjera si Buziuc în ofensivã, galben-verzii au fost salvati la fel ca si în campionat de mijloc, slovenul marcând primul gol chiar în minutul 1. Ocaziile au continuat sã curgã la poarta lui Ormenisan, si doar imprecizia a fãcut ca sutul lui Balaur sã loveascã bara în minutul 21. Desprinderea scorului a venit 4 minute mai târziu din partea aceluiasi mijlocas, cu un sut din afara careului. La pauzã, tehncianul a schimbat garniturile, cedându-i la oaspeti pe Mike, Buziu si Madson. Fãrã un prea însemnat istoric, a doua reprizã a consemnat doar jocul bun fãcut de noua sperantã a fotbalului vasluian, Rares Lazãr, sub comanda însã a antrenorului bârlãdenilor, Florin Bularda. 2-0 scor final si galben-verzii încep usor-usor sã-si refacã moralul pentru urmãtoarea partidã din campionat, contra Coronei Brasov. Luni este asteptat la echipã si noul preparator fizic, care, potrivit unor surse va veni din Italia. Sub comanda sa, jucãtorii vor efectua pe parcursul sãptãmânii viitoare mai multe teste fizice pentru a se vedea starea fizicã a fiecãruia dintre ei .

Echipa trimisa pe teren de Ciobotariu: Straton, Musat, Cordos, Balaur, Ortiz, Viveiros, Lovrecic, Madson, Popovici, Buziuc, Mike.

Pt oaspeti au evoluat: Patulea, Pozder, Mares.