17.2 C
29-apr.-2024

CIRC CU ARBITRI (video)

FC Vaslui – TSKA Sofia 1-2

Mãcelãriti de rusi… FC Vaslui si-a încheiat cantonamentul din Antalya cu o nouã înfrângere, “galben-verzii” pierzând cu scorul de 1-2 în fata bulgarilor de la TSKA Sofia. Centralul partidei, un arbitru rus, a acaparat prim-planul meciului dupã ce a fãcut praf întâlnirea dintre cele douã formatii. Dacã prima reprizã a fost echilibratã, în cea de-a doua parte “fluierasul” si-a intrat în rol si a eliminat trei jucãtori, unul de la Sofia si doi de la Vaslui. Apogeul l-a atins în minutul 70, când a dictat un penalty pentru bulgari, si desi Kuciak a apãrat în douã rânduri, lovitura de pedeapsã s-a repetat pânã când Platini a reusit sã înscrie. Pentru Vaslui, golul a fost înscris în ultimele minute de Temwanjera, atacantul din Zimbabwe marcând dintr-o loviturã liberã de la 30 de metri.

Meciul cu TSKA Sofia trebuia sã fie cel mai important test din aceastã iarnã pentru Vaslui, Hizo având ocazia sã îsi vadã pentru ultima oarã, înaintea reluãrii campionatului, elevii la treabã. Prima reprizã a fost destul de echilibratã, chiar dacã la conducerea jocului au fost mai tot timpul bulgarii. Cea de-a doua parte a fost mult mai disputatã, iar în joc au început sã aparã tot mai multe duritãti. Primii care au cedat au fost cei de la Sofia, Galchev primind cartonasul rosu în minutul 51. Conform protocolului partidei, jucãtorul avertizat a fost înlocuit cu un altul. Vecinii de la Sud de Dunãre au deschis scorul în minutul 60, pentru ca zece minute mai târziu sã înceapã circul. Centralul acordã penalty pentru bulgari, Kuciak apãrã, dar lovitura se reia. Acelasi Kuciak este magistral, pareazã balonul, dar arbitrul dicteazã încã o reluare. Nervii vasluienilor cedeazã si pe teren intrã si Viorel Hizo. Primesc cartonas rosu Kuciak si Bello, ambii la acea succesiune de faze, iar meciul se întrerupe mai bine de cinci minute. În cele din urmã, TSKA majoreazã diferenta la 2-0, dupã ce noul intrat Cerniauskas nu se mai poate opune celui de-al treilea penalty. Golul “galben-verzilor” a venit în finalul partidei, atunci când, surprinzãtor, Temwanjera a sutat puternic din loviturã liberã de la 30 de metri si l-a învins pe portarul lui TSKA.

Viorel Hizo a început partida cu urmãtorul unsprezece : Kuciak – Milanov, Papp, Farkas, Bãlace – Gheorghiu, Genchev, Costin, Sânmãrtean – Adailton, Bello. În cea de-a doua reprizã au mai intrat Pouga(Adailton), Campano(Gheorghiu), Milisavljevic (Sânmãrtean), Cerniauskas(Kuciak), Temwanjera(Bello) si Petar Jovanovic.

“Arbitri au tinut sã pierdem”

“Suntem multumiti de ce a arãtat echipa astãzi si cred cã suntem pregatiti sã începem returul. Am avut o primã reprizã destul de bunã, în care puteam sã si marcãm. A venit însã partea a doua în care arbitrii rusi au tinut cu tot dinadinsul sã pierdem acest meci. Ai nostri au luat cartonase rosii câte n-au luat în tot turul de campionat, iar Kuciak a apãrat de 2 ori un penalty al bulgarilor, iar arbitrul rus a hotãrât sã se mai execute înca o datã. Abia a treia oarã au reusit si ei sã înscrie! Golul nostru a fost de toatã frumusetea! Mâine ne întoarcem acasã si sperãm sã începem cu dreptul returul”, a spus Catalin Popa, director sportiv al FC Vaslui.

2,45 era cota echipei TSKA pentru o victorie cu FC Vaslui

Antalya si meciurile “strategice”

Maniera de arbitraj a centralului întâlnirii dintre FC Vaslui si TSKA Sofia lasã loc de multe interpretãri, cel putin în rândul pariorilor, mai ales dupã ce în urmã cu o sãptãmânã, tot în Antalya, alte douã meciuri s-au desfãsurat dupã un scenariu bizar. Meciul care atras atentia a fost partida dintre Estonia si Bulgaria, încheiatã 2-2, toate golurile fiind înscrise din penalty. Federatia Bulgarã de Fotbal s-a autosesizat si a cerut interventia UEFA pentru a investiga acea întâlnire. Arbitrul de atunci, Krisztian Selmeczi din Ungaria, tocmai oficiase altã partidã, Letonia – Bolivia, scor 2-1, în care toate golurile fuseserã marcate din lovituri de pedeapsã.