19.5 C
10-mai-2024

Continuă lupta pentru trofeu la “Winter Cup” Vaslui

COMPETIȚIE… Victoria și Inter Traian Vaslui sunt principalele favorite la câștigarea ediției 2024 a turneului “Winter Cup” (sursă foto: sportactual.ro)

TURNEU… Ediția a XI-a a turneului “Winter Cup” Vaslui programează, la finalul acestei săptămâni, fazele finale la categoriile Open și Under 19. Meciurile din faza grupelor debutează astăzi, de la ora 18:30, la Dalsor Football.

După patru zile de pauză, turneul de fotbal “Winter Cup” Vaslui se reia astăzi în forță, cu primele meciuri din grupele principale. După ce s-a văzut la finalul săptămânii trecute, va fi spectacol încă din prima zi, care programează șapte partide, toate urmând să se dispute pe teren sintetic la baza sportivă “Dalsor Football”. În această fază participă 16 formații, 12 din județul Vaslui și 4 din Iași, împărțite în 4 grupe a câte 4 formații. Ultima echipă calificată s-a decis aseară, în urma unui meci de baraj. Deținătoarea trofeului, Victoria face parte din grupa X, alături de Red Star, Top Eleven și Prison Team Iași, în timp ce finalista de anul trecut, Inter Traian Vaslui se află în grupa W, unde va înfrunta Solidar Vaslui, Olimpia Roșiești și Army Plus Iași. În grupa Y se vor duela Ivacec Vaslui, Elita Ferești, Dinamo Iași și câștigătoarea meciului de baraj, pentru ca Phoenix Team, FC Bârlad, Racova Pușcași și Salvatorii Vaslui să se dueleze în grupa UKR. Din faza sferturilor de finală, care se vor disputa sâmbătă seara, meciurile se vor desfășura la Sala Polivalentă din Vaslui. În acest final de săptămână se vor disputa și meciurile din cadrul finalei turneului Under 19, Phoenix Team, Omega și Real U19 urmând să lupte pentru trofeu. Celelalte formații înscrise în turneul juniorilor vor lupta în competiția pierzătoarelor, Cupa Winpion.