13.3 C

CRISPARE (foto)

Pauza nu le-a priit “galben-verzilor”

N-A FOST SÃ FIE… Mult astepta întâlnire dintre Vaslui si Steaua a fost o luptã surdã din care spectacolul a fost ingredientul care a lipsit. Cele douã formatii s-au anihilat reciproc si teama de a-si asuma riscuri a fãcut ca meciul sã fie pe alocuri de-a dreptul plictisitor. “Galben-verzii” au fost în scãdere de turatie fatã de perioada de dinaintea pauzei competitionale, tridentul Wesley-Adailton-Sânmãrtean nereusind sã se exprime la potential maxim în fata unei echipe a Stelei extrem de determinate.

Meciul dintre FC Vaslui si Steaua nu s-a ridicat, din pãcate, la nivelul asteptãrilor. Steaua a venit la Vaslui cu gândul de a nu primi gol, a închis foarte bine culoarele spre poarta lui Stanca si a încercat sã muste pe contraatac. De cealaltã parte, tridentul Wesley-Adailton-Sânmãrtean aproape cã nu s-a vãzut în mare parte a jocului. Cerniauskas a fost omul începutului de meci, portarul ce pânã acum pãrea ezitant reusind sã tinã în trei rânduri tabela neschimbatã. A apãrat penalty-ul bãtut de Florin Costea si a intervenit providential în fata lui Tatu în douã faze. Pauza competitionalã se pare cã le-a scãzut tonusul multor fotbalisti de la Vaslui, care asearã nu au reusit sã mai facã diferenta. Sânmãrtean a fost singurul care le-a pus probleme mari stelistilor, incursiunile sale nefiind însã finalizate cu gol. Mijlocasul Vasluiului a avut victoria în bocanc în prelungiuri, dar Stanca s-a opus formidabil. Fãrã strãlucire, “galben-verzii” nu au reusit sã modifice tabela nici mãcar din loviturã liberã. A încercat si Sânmãrtean, si Wesley si Adailton, dar niciunul nu a gãsit culoarul spre poarta adversã. Rezultatul înregistrat la final pe tabela de marcaj, dar si jocul i-a nemultumit atât pe suporterii cât si pe finantatorii celor douã echipe. Adrian Porumboiu a declarat cã ar fi preferat o remizã cu goluri siu un joc spectaculos, decât o luptã de uzurã ce nu a încântat privirile: “E un scor echitabil dupã un joc ce lasã de dorit în ambele tabere. Am obtinut un punct pe care puteam sã îl pierdem. A fost un meci modest, iar din pãcate noi am avut o evolutie palidã. Mi-ar fi plãcut mãcar un 1-1 sau 2-2, un egal cu goluri.” Dupã un meci anost, îmbucurãtoare este revenirea lui Gladstone pe gazon. Brazilianul a intrat în repriza a doua în locului lui Denis Zmeu si prezenta sa pe teren s-a concretizat într-o consistentã sporitã a gazdelor la centrul terenului. Gladstone nu mai jucase de mai bine de un an, dar acum starea lui de sãnãtate este perfect, fiind sanse ca de acum înainte acesta sã evolueze titular.