9.9 C

CRIZÃ DE IDENTITATE

OBOSITI… Pauza de doar trei zile între meciul cu Dinamo si cel de asearã s-a simtit. Vasluiul a avut o primã reprizã mai slabã, dar putea da lovitura prin Bello. Rapidistii au înscris din penalty, iar vasluienii s-au trezit abia pe final, însã nu au mai putut face nimic. Avram nu ne-a acordat un penalty clar si s-a terminat 1-0 pentru Rapid, care pleacã cu prima sansã la calificarea în finala Cupei României.

Cu Paito si N’Doye reveniti în primul unsprezece, Vasluiul a încercat sã obtinã primul succes dupã trei ani împotriva Rapidului. Nu a fost sã fie. Giulestenii s-au impus datoritã golului marcat de Herea din penalty, iar cosmarul Rapid continuã. Totul se va decide în retur, când vasluienii sunt obligati sã atace. Prima ocazie a apartinut Vasluiului, Adailton (2) din loviturã liberã a trimis în careu, dar Papp a trecut putin pe lângã minge. Dupã numai un minut, rapidistii dau replica prin Deac, dar Borjan respinge sutul rapidistului. Adailton (7) trimite în careu, mingea trece prin fata portii, dar vasluienii nu reusesc sã o împingã în poartã. Dupã un început alert, meciul s-a calmat, ambele formatii nereusind sã-si mai creeze nicio ocazie de gol. Pe finalul primei reprize, Yero Bello (35, 38) rateazã douã ocazii uriase, una trecând milimetric pe lângã poarta lui Coman. Replica Rapidului vine imediat, Grigorie (43) si Surdu (45) nu reusesc sã înscrie, din pozitii mai mult decât excelente. O primã reprizã echilibratã, usor dominatã de vasluieni, în care ambele formatii si-au creat ocazii mari de a deschide scorul. Dupã pauzã, Inacio face si prima modificare, Gheorghiu intrã în locul lui Stanciu, iar Vasluiul începe partea secundã în jumãtatea giulestenilor. Prima oportunitate de a marca a apãrut abia în minutul 57, brazilianul Adailton a trimis de la peste 30 de metri, însã mingea a trecut putin pe lângã poartã. Rapidistii par cã se multumesc cu o remizã, iar în repriza secundã preferã contraatacul, iar prima oportunitate apare în minutul 67, însã Deac a trimis pe lângã dintr-o pozitie favorabilã. Vasluienii atacã, iar pe contraatac, Texeira trimite o pasã filtrantã cãtre Grigorie, care scoate penalty-ul în duelul cu Borjan. Herea înscrie din nou în fata Vaslului si deschide scorul în prima semifinalã a cupei. Ies Farkas si Bello, intrã Raul Costin si Temwanjera si”galben-verzii” se aruncã în atac. Rapidistii se apãrã bine si resping asaltul trupei lui Inacio. Avram a acordat corect penalty-ul din care giulestenii au deschis scorul, însã a refuzat o loviturã de pedeapsã la fel de clarã Vasluiului, în minutul 82, când Temwanjera a fost tras de tricou si împins de Marcos Antonio. Pe final, “galben-verzii” puteau restabili egalitatea, dar Gheorghiu, Raul Costin si Adailton nu l-au putut învinge pe Coman. FC Vaslui pierde meciul si pleacã cu sansa a doua în returul din Giulesti, în care sunt obligati sã atace. Dupã meci, “galben-verzii” au fost bãgati în sedintã de finantator, care nu concepe un alt rezultat decât victoria în jocul de luni cu CFR Cluj.

Copos: “Am luat prima optiune pentru retur”

Patronul Rapidului, George Copos a fost la Vaslui, iar jucãtorii l-au fãcut fericit. Rapidul a câstigat dupã trei înfrângeri consecutive si pleacã cu prima sansã la calificarea în finala Cupei României. Dupã meci, George Copos s-a declarat multumit atât de joc, cât si de rezultatul partidei si spune cã crede mult în valoarea echipei, care poate învinge si pe Dinamo. “Cred foarte mult în echipã, în valoarea ei. Am fãcut deplasarea la Vaslui pentru cã tin la Rãzvan. E meritul lui si al jucãtorilor. Important e cã am luat prima optiune pentru retur. Putem câstiga si cu Dinamo, si cu Vaslui. E liniste acum, au venit foarte multi suporteri dupã echipã. Nu mai e nici o problemã cu Dani Coman. Nu e adevãrat cã va pleca, el e un superportar”, a declarat George Copos.

Lucescu: “Calificarea nu e jucatã”

La finalul partidei de asearã, antrenorul Rapidului, Rãzvan Lucescu a declarat cã Rapidul a obtinut o victorie meritatã, însã e realist si spune cã calificarea nu e jucatã. Lucescu a tinut sã-si laude portarul, care a avut câteva interventii formidabile în prima reprizã, salvând echipa din situatii mai mult decât clare. “Este o victorie importantã, un atu din punct de vedere psihologic. Calificarea nu e jucatã, Vasluiul e o echipa foarte buna, de fortã. Dupã toatã conjuctura, aveam nevoie de acest meci. Am încercat sã trecem peste toatã aceastã a perioadã. Am avut o perioadã bunã, dar câteva detalii ne-au fãcut sã ajungem la aceastã problemã, detalii care ne-au zdruncinat moralul. Sper ca în meciurile urmãtoare sã jucãm si sã câstigãm. Sunt meciuri tari cu Vasluiul. Dar noi am arãtat fortã, putere. Dani Coman a intervenit extraordinar în prima reprizã, dar si noi am avut ocazii mari. Sunt meciuri care te solicitã, care scot ce e mai bun din jucatori”, a declarat Rãzvan Lucescu